آبنمای مدرن خانگی : معرفی انواع آن بر اساس سبک و معماری

به گزارش وبلاگ 20 بکس، در عصر مدرن المان های متعددی در طراحی و دکوراسیون فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. آبنما نیز از این المان ها است که ریشه دور و درازی در تاریخ و فرهنگ ما دارد به طوری که تمامی خانه های قدیمی دارای یک حوض و آبنما بوده اند. امروزه آبنما ها تغییر چهره و کاربری داده اند تا بتوان بسته به شرایط زندگی امروزه از مزیت های آن ها بهره برد. در این مطلب قصد داریم که مروری جامع بر انواع مدل ها و سبک های آبنمای مدرن خانگی داشته باشیم.

آبنمای مدرن خانگی : معرفی انواع آن بر اساس سبک و معماری

انواع آبنمای خانگی مدرن

به طور کلی دسته بندی چندان بخصوص در خصوص آبنماها وجود ندارد زیرا طراحی و ساخت آن ها را نمی توان به فرآیند یا اصول خاصی محدود کرد و هر ایده ای که در ذهن باشد را می توان به آبنما تبدیل کرد. همانطور که امروزه در بازار مشاهده می کنید، آبنما ها در اشکال مختلف از حیوانات گرفته تا درخت موجود هستند. به طور کلی انواع آبنمای مدرن را به دو دسته بسیار کلی زیر تقسیم بندی می نمایند:

  • آبنمای فضای بیرونی
  • آبنمای فضای داخلی

آبنمای مدرن فضاهای بیرونی

این نوع از آبنماها شباهت زیادی به اجداد خود دارند. آبنماهای بیرونی در پارک ها و محوطه های مختلف بسیار به کار برده می شوند. اندازه این نوع از آبنماها بسیار عظیم است و با توجه به اندازه ای که دارند طراح سبک و مدل دلخواه خود را در آبنما پیاده می نماید.

آبنمای مدرن فضاهای داخلی

فضاهای داخلی بر خلاف فضاهای بیرونی با محدودیت فضا روبرو هستند و نمی توان هر مدل آبنمایی را به کار برد. آبنماهای فضاهای داخلی از نظر اندازه بسیار کوچک هستند و فواره آب آن ها نیز بسیار ساده طراحی و اجرا می گردد. البته این بدین معنا نیست که انواع کمی از آن ها وجود دارد بلکه پیشرفت های حاصل شده در ساخت آبنماها انواع و اقسام مدرن با شکل و شمایل بسیار جالب را روانه بازار نموده است.

این نوع از آبنماها را می توان به سادگی در محیط های داخلی خانگی و ادارای به کار برد که بر اساس شکل و محل نصب و اجرای آن به انواع مختلفی دسته بندی می شوند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

انواع آبنمای مدرن خانگی بر اساس محل اجرا

آبنما ها بر اساس محل اجرا و نصب در فضاهای داخلی در دو دسته زیر قرار می گیرند:

آبنماهای دیواری

همانطور که از اسم این نوع از آبنماها پیداست، این ها روی دیوار ها جای می گیرند. آبنمای دیواری به صورت پیش ساخته و آماده یا به طور مستقیم روی دیوار اجرا می گردد. استفاده از آبنماهای پیش ساخته بسیار گسترده تر است که دلیل آن هم سادگی و سرعت بالای اجرای آن است.

بعضی از انواع آبنماهای مدرن پیش ساخته به صورت توکار اجرا می شوند. آبنماهای مدرن دیواری با بی نهایت طرح و سبک اجرا می شوند. به تازگی این نوع از آبنماهای دیواری را به صورتی اجرا می نمایند که فواره آب دیواری یکپارچه از آب را شکل می دهد.

آبنماهای کفی

بیشتر آبنماهای که ما در پیرامون خود مشاهده می کنیم از این نوع هستند که به شیوه های مختلفی روی سطح زمین قرار می گیرند. این نوع از آبنماهای مدرن به صورت پیش ساخته و آماده روی سطح زمین قرار می گیرند و در مدل ها و شکل های بسیار متنوعی هم در دسترس هستند.

انوا ع آبنمای مدرن خانگی بر اساس سبک و مدل

آبنماها را اگر بخواهیم به شیوه جامع تری دست بندی کنیم چاره ای جز پرداختن به مدل و سبک آن ها نداریم. بر همین اساس آبنماها را می توان به انواع زیر تقسیم بندی کرد.

آبنمای مدرن فواره ای

این نوع از آبنماهای مدرن خانگی به دلیل سادگی و جلوه خاصی که دارند می توانند فضای داخلی خانه ها با کوچکترین هزینه و زمان متحول سازند. از مهم ترین ویژگی های این نوع از آبنماهای مدرن خانگی این است که می توان آن را در فضاهای بسیار کوچک روی دیوار یا کف به کار برد. ناگفته نماند که این آبنمای مدرن عمدتا روی کف اجرا می گردد.

نحوه کارکرد این آبنمای مدرن خانگی اینگونه است که نازل خروج آب روی سطح مورد نظر قرا داده می گردد و آب با یک الگوی خاص از آن خارج می گردد. این نوع از آبنماهای خانگی ممکن است که دارای محفظه جمع آوری آب یا همان حوض باشند و یا به گونه ای طراحی و اجرا شوند که آب به وسیله مجرایی مستقیم وارد سیستم فواره ای آبنما گردد. این ابنماهای مدن کوچک به دلیل سادگی که دارند می توانند در فضاهای مختلف با معماری های متنوع به کار برده شوند.

آبنمای آبشاری

آبنمای آبشاری اگرچه یکی از پرکاربردترین انواع مختلف آبنماها در فضاهای داخلی و بیرونی به شمار می رود اما اخیرا با پیشرفت تکنولوژی انواع مدرن آن نیز در بازار موجود شده اند. مدرن بودن این نوع از آبنماهای خانگی نیز به مصالح به کار رفته در ساخت آن و همچنین طرح هایی است که به فواره آب آن داده می گردد. استفاده از مصالح سبک امکان ساختن تعدادی زیادی پله بدون نگرانی از افزایش وزن را ممکن ساخته است.

آبنماهای آبشاری در تعداد پله یا طبقات مختلفی اجرا می شوند. نحوه کارکرد آن هم به این گونه است که آب از بالاترین نقطه آبنما بیرون می زند و بعد از پر کردن هر پله به آرامی از آن سرریز می گردد. این آبنماهای مدرن خانگی در ابعاد و مدل های بسیار مختلفی در دسترس هستند. بعضی از آن ها مستقیما روی سطح زمین و بعضی نیز روی دیوار نصب و اجرا می شوند.

آبنمای بدون حوض

این نوع از آبنماهای مدرن که آبنمای ناپدید شونده (Disappearing) نیز نامیده می شوند در فضاهای داخلی خانگی بسیار استفاده می شوند. آبنماهای بدون حوض (pond-less) با توجه به مخزن آبی که دارند شاخص می گردد. مخزن آب این آبنمای مدرن به طور کامل در زیر زمین مخفی شده است و به همین دلیل هم فضای کمی را اشغال می نماید و بدون اضافه کاری می توان یک نمای برجسته را در فضاهای هر چند کوچک هم ایجاد کرد.

نداشتن حوض مزایایی زیادی را برای این نوع از آبنماهای مدرن خانگی به همراه دارد. اول از همه نبود حوض پر از آب آن را برای استفاده در فضاهای خانگی که ممکن است بچه ها با آن در تماس باشند مناسب می سازد. از طرفی هم مقدار آب بخار شده در مقایسه سایر انواع کمتر بوده و فضای داخلی چندان مرطوب نخواهد شد. از طرفی هم به دلیل نداشتن حوض، پس دیگر نیازی به نگهداری و تمیز کردن پیوسته حوض نیز نخواهد بود.

آبنمای ژاپنی

آبنمای ژاپنی یکی از انواع مدرن آبنماهای موجود در بازار است. این نوع از آبنماها برگرفته از نمادگرایی سادگی معنوی و فیزیکی در فرهنگ ژاپن هستند. این آبنماهای مدرن از نظر سبک و طراحی از ساده ترین ها هستند. آبنماهای ژاپنی در عین سادگی در اندازه های کوچک و عظیم به کار گرفته می شوند.

کارکرد آن ها هم به این گونه است که آب به وسیله یک مجرای عمدتا ساخته شده از بامبو خارج شده و درون یک حوض یا ظرف سنگی یا فلزی ریخته می گردد. آب می تواند پس از پر شدن ظرف از آن سرازیر گردد و پس از طی مسیری مجددا وارد سیستم آبنما گردد و یا به گونه ای طراحی گردد که آب ظرف پس از رسیدن به مقدار مشخصی به آرامی و هماهنگی با آب ورودی به آن از قسمت پایینی خارج گردد.

آبنمای مستقل یا سرخود

برای کسانی که به دنبال یک آبنما با کمترین کار و هزینه هستند این نوع از آبنمای مدرن خانگی گزینه بسیار ایده آلی خواهد بود. آبنماهای مستقل یا سر خود (Self-Contained) همانطور که از اسم آن نیز پیداست هر آنچه که برای یک آبنما ضروری است را در خود جای داده است و تنها کاری که باید انجام داد وصل کردن مجرای ورودی آب به آن است.

انواع آبنمای مدرن خانگی براساس مصالح

  • آبنما با قالب سنگی
  • آبنمای فلزی
  • آبنمای سرامیکی
  • آبنمای فایبرگلاس
  • آبنمای پلاستیکی
  • آبنمای رزین سبک وزن

سخن آخر

انواع مدل ها و سبک های آبنماهای مدرن خانگی با توجه به پیشرفت هایی که در مصالح و فرآیندهای ساخت حاصل شده اند هر روز در حال افزایش هستند. انواع آبنماهایی که در بالا به آن ها پرداخته شد در واقع یک دسته بندی کلی است. المان های طراحی مختلفی از جمله چراخ های ال ای دی را می توان در ساخت آبنما به کار برد. در انتخاب مدل خاصی از آبنما باید به عواملی همچون عظیمی و کوچکی فضا، بودجه و هدف از اجرای آبنما توجه کرد.

منبع: ویکی ساختمان

به "آبنمای مدرن خانگی : معرفی انواع آن بر اساس سبک و معماری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبنمای مدرن خانگی : معرفی انواع آن بر اساس سبک و معماری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید