آغاز تزریق واکسن کرونا به یک میلیون ایرانی از امروز

به گزارش وبلاگ 20 بکس، تهران (پانا) - وزیر بهداشت از واکسیناسیون یک میلیون ایرانی از امروز خبر داد و گفت این یک میلیون نفر شامل، افراد باقی مانده از واکسیناسیون قبلی از کادر بهداشت و درمان تا بیماران صعب العلاج، سرطانی و گروه های آسیب پذیر که گروه اول هدف ما بودند، است.

آغاز تزریق واکسن کرونا به یک میلیون ایرانی از امروز

به گزارش وبدا، سعید نمکی در حاشیه برگزاری نشست بلند پایه مجمع سیاستگذاری هلسینکی که با موضوع تقویت همکاریهای کشورهای اروپایی، خلیج فارس، مدیترانه شرقی و شمال آفریقا در حوزه پاندمی کووید 19 برگزار گشت، با بیان اینکه بحث واکسن کووید 19 امروز در دنیا موضوعی بسیار جدی تلقی می شود، ادامه داد: خوشبختانه ما از روز اولی که بحث ساخت واکسن در دنیا مطرح شد، گام های موثری را در این زمینه برداشتیم و می دانستیم که واکسن فقط یک کالای بهداشتی و پیشگیرانه نیست، بلکه واکسن کووید19 برای دنیا یک حربه سیاسی است.

وی افزود: ما مشارکت خود را با کوواکس شروع کردیم و شروع به خرید سهمیه واکسن در این قالب کردیم و 16 میلیون و 800 هزار دوز در آنجا پیش خرید کردیم و ماه ها برای نقل و انتقال پول گرفتار بودیم که حل شد. از طریق روسیه هم از اولین تاریخی که توانستیم مذاکره کنیم، یعنی اردیبهشت ماه 99 بود که پس از 9 ماه مذاکره و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو منتهی به عقد قراردادی شد که در آنجا توانستیم هم همکاری و تولید مشترک را در زمینه اسپوتنیک وی دنبال کنیم و هم خرید واکسن و عقد قراردادها را پیش بریم. همچنین با کشور هند مذاکراتی کردیم. قطعا می دانستیم که کووکس سازوکار مناسبی است، اما قدرت اجرایی این مجموعه را با توجه به محدودیت تولید واکسن، در آن حد نمی دانستیم که بتواند ما را حمایت کافی کند. به همین دلیل با کشورهایی مانند هند، چین و روسیه مذاکره کردیم و توانستیم قراردادهایی را با آنها دنبال کرده و به نتیجه برسانیم.

نمکی در ادامه بیان نمود: نشست امروز بیشتر جنبه سیاسی و دیپلماتیک داشت. از مدت ها قبل، ما و بسیاری از کشورها معترض شیوه های توزیع واکسن در دنیا بودیم. سازوکار کوواکس را گرچه سازوکار مناسبی می دیدیم، اما سازوکار با اقتداری ندیدم. امروز در نشستی که داشتیم، چند تن از کشورهای اروپایی، تعدادی از کشورهای شرق مدیترانه سازمان دنیای بهداشت، مدیر منطقه ای سازمان دنیای بهداشت در قاهره و ما مشارکت کردیم و به نوعی پیگیری دیپلماتیکی بود که به سازمان دنیای بهداشت، کوواکس و سازمان های بین المللی فشار بیاوریم که باید به بی عدالتی توزیع واکسن در دنیا رسیدگی کنند.

وزیر بهداشت مطرح نمود: امروز به شدت معترض شدیم به اینکه چرا باید 80 تا 85 درصد واکسن دنیا را کمتر از 10 کشور دنیا مصرف کرده باشند و تعداد قابل توجهی از کشورهای دنیا حتی یک واکسن را وارد نکرده باشند. اعتراض کردیم به تحریم های ناجوانمردانه ای که برخی کشورها مانند ما را هدف قرار داده و واکسن و تجهیزات را از ما دریغ می کنند. همچنین، اعلام کردیم که خوشبختانه ایران در عین مظلومیت به دلیل تحریم ها، توانست نیازهای خود را مانند داروهای مورد نیاز کووید، تجهیزات پزشکی و ساخت واکسن را مدیریت کند و اعلام کردیم که ما شش پلتفرم تولید واکسن را با موفقیت طی کرده و از ماه های آینده تولیدمان به مصرف می رسد.

وی گفت: به مردم عزیز کشورمان هم این مژده را بدهم که از دیروز با دعوتی که از روسای دانشگاه های علوم پزشکی کردم، به همه دستور دادم و تیم هایی را هم به همه استان ها فرستادم که ما یک میلیون دوز واکسن جدید را که قرار بود قبل از عید به ما برسد، اما با تاخیر در نیمه دوم فروردین ماه 1400 دریافت کردیم، به سرعت توزیع کردیم و از امروز به صورت گسترده این واکسیناسیون انجام می شود و ما تا آخر هفته و اوایل هفته آینده یک میلیون نفر را واکسینه خواهیم کرد.

نمکی گفت: این یک میلیون نفر افراد باقی مانده از واکسیناسیون قبلی در زمینه گروه پزشکی، پیراپزشکی و گروه های بهداشت و درمان و رزیدنت ها، انترن ها، دانشجویان پزشکی که در بیمارستان ها هستند، دانشجویان پرستاری، علوم آزمایشگاهی و همه کسانی که در کادر بهداشت و درمان با بیمار مواجهه و خطر ابتلا دارند، واکسینه می کنیم؛ آن هم در کنار بیماران صعب العلاج، سرطانی و گروه های آسیب پذیر که گروه اول هدف ما بودند.

وی در ادامه بیان نمود: بر این اساس دانشگاه های علوم پزشکی مجددا فراخوان خواهند داد. با اینکه ما لیست افراد پرخطر را داریم، اما از امروز فراخوان می کنند تا از امروز بیماران پرخطر مانند افراد مبتلا به سرطان، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دریافت می کنند و بیماران صعب العلاج و خاص ثبت نام کنند و ما به امید خدا تا قبل از مرحله دوم، واکسیناسیون این گروه مرحله اول را تا حداکثر هفته اول اردیبهشت ماه به اتمام خواهیم رساند.

وزیر بهداشت در سرانجام گفت: امیدوارم که مرحله دوم را هم بتوانیم در اردیبهشت ماه طبق جدولی که اعلام کردیم، انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا

به "آغاز تزریق واکسن کرونا به یک میلیون ایرانی از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز تزریق واکسن کرونا به یک میلیون ایرانی از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید