آمادگی جسمانی هوازی با مهارت های حرکتی همراه نیست

به گزارش وبلاگ 20 بکس، تهران(پانا) - نتایج تحقیقی نشان می دهد که آمادگی جسمانی هوازی بامهارت های حرکتی ارتباطی ندارد.

آمادگی جسمانی هوازی با مهارت های حرکتی همراه نیست

به گزارش ایسنا، به نقل از مدیکال نیوز، نتایج یک تحقیق جدید فنلاندی نشان می دهد، بچه های ناآزموده می توانند مانند همسالان خود بامهارت های حرکتی بهتر ازنظر هوازی، آمادگی جسمانی متناسب داشته باشند.

به طور عمومی تصور می شود، بچه ها با آمادگی جسمانی، مهارت های حرکتی خوبی نیز دارند، همچنین به نظر می رسد آمادگی جسمانی هوازی پایین بامهارت های حرکتی ضعیف و اضافه وزن مرتبط است. این برداشت مبتنی بر مطالعاتی است که روش های آن ها بین نقش آمادگی جسمانی هوازی و مقدار چربی بدن به عنوان عوامل خطرزا برای مهارت های حرکتی ضعیف و اضافه وزن تمایز قائل نمی شوند.

دکتر ارو هاپالا، عضو هیات علمی دانشکده علوم ورزشی و بهداشتی، دانشگاه جایو اسکایلا گفت: مطالعه ما به وضوح نشان داد، وقتی ترکیب بدن به درستی موردتوجه قرار گیرد، آمادگی جسمانی هوازی با مهارت های حرکتی ارتباطی ندارد. همچنین، آمادگی جسمانی هوازی با اضافه وزن یا چاقی ارتباط زیادی ندارد. بنابراین، به نظر می رسد که در مورد نقش آمادگی جسمانی هوازی ضعیف به عنوان یک عامل خطرزا برای مهارت های حرکتی ضعیف و اضافه وزن بدن، به شدت اغراق شده است.

حمایت از توسعه مهارت های حرکتی

در این مطالعه نقش ورزش در رشد مهارت های حرکتی آنالیز نشده است، اما نتایج تحقیقات قبلی نشان داده است که دامنه ای از تمرینات، متفاوت ازنظر چالش های حرکتی و شدت، بدون توجه به آمادگی جسمانی هوازی و مقدار چربی بدن، به پیشرفت مهارت های حرکتی کمک می کند. سطح بالاتر فعالیت بدنی و کم تحرکی کمتر نیز می تواند از افزایش اضافه وزن پیشگیری کند.

هاپالا می گوید: پیام اصلی تحقیق ما این است که حتی کودکی که آمادگی لازم را ندارد می تواند ازنظر حرکتی ماهر باشد و قلب یک بچه ناآزموده می تواند به اندازه همسن وسالان ماهرتر او آماده باشد. علاوه بر این، سطح بالایی از فعالیت های بدنی متنوع و کاهش رفتار کم تحرکی در رشد مهارت های حرکتی و جلوگیری از افزایش وزن اضافی از دوران کودکی نقش اساسی دارد.

این مطالعه ارتباط بین آمادگی جسمانی هوازی، مقدار چربی بدن و مهارت های حرکتی را در 332 کودک 7 تا 11 ساله آنالیز کرد. آمادگی جسمانی هوازی با استفاده از آزمون بیشینه دوچرخه ثابت و ترکیب بدن با دستگاه های بیو امپدانس (bioimpedance) (آنالیز امپدانس بیوالکتریک روشی است که به طورمعمول برای تخمین ترکیب بدن، به ویژه چربی بدن و توده عضلانی استفاده می شود) و DXA (ابزاری برای اندازه گیری تراکم مواد معدنی استخوان با استفاده از تصویربرداری طیفی) و مهارت های حرکتی با روش های معمول اندازه گیری شد.

نتایج حاصل از تحقیق اجرا شده در دانشکده علوم ورزشی و بهداشتی دانشگاه جایو اسکایلا فنلاند و موسسه زیست پزشکی دانشگاه فنلاند شرقی در مجله Translational Sports Medicine منتشرشده است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "آمادگی جسمانی هوازی با مهارت های حرکتی همراه نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی جسمانی هوازی با مهارت های حرکتی همراه نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید