آمریکا چگونه نفت سوریه را می دزد؟

به گزارش وبلاگ 20 بکس، سناتور آمریکایی: می توانیم بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت سوریه را صرف هزینه های نظامی خودمان در این کشور کنیم.

آمریکا چگونه نفت سوریه را می دزد؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از العالم، در جلسه پرسش و پاسخ کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا که روز چهارشنبه گذشته برگزار گشت، جویل ریبورن، نماینده ویژه آمریکا در سوریه خیلی راحت گفت: دولت ترامپ تلاش می کند شرکت نفتی دلتا کرسنت انرژی - که با مشارکت جمعی از اعضای حزب جمهوری خواه تأسیس شده است - امتیاز سرمایه گزاری در نفت سوریه در مناطقی که اشغالگران آمریکایی در آنجا مستقر هستند را به دست بیاورد.

از آنجا که آمریکایی ها در حال حاضر به دلیل تحریم های مالی کشورشان علیه سوریه، قادر به بهره برداری از نفت این کشور نیستند، ریبورن گفت که دولت ترامپ منحصرا شرکت دلتا کرسنت انرژی را مأمور بهره برداری از نفت سوریه کرده است و وزارت خزانه داری آمریکا هم این شرکت را استثنا کرده است.

ترامپ به محض اینکه در سال 2016 به قدرت رسید اعلام نمود که نفت سوریه جزء اولویت های دولتش است و این چنین بود که نیروهای آمریکایی به خاطر نفت در این کشور ماندند و تا کنون صدها نفر را به خاطر نفت قتل عام کرده اند. در ژوییه 2019 سناتور جمهوری خواه لیندسی گراهام، اعلام نمود که شبه نظامیان کرد با حمایت آمریکا قرارداد نوسازی میادین نفتی در شمال شرق سوریه را - که اشغالگران آمریکایی در آنجا مستقر هستند - با شرکت آمریکایی یادشده امضا کرده اند.

همین سناتور در اکتبر 2019 با صدور بیانیه ای اعلام نمود که آمریکا با ادامه دست اندازی بر میادین نفتی سوریه، دولت این کشور را از درآمدهای مالی هنگفتی محروم کرده است. روشن است که منظور از دولت سوریه، طبعا سه چهارم ملت این کشور بود زیرا این اقدام تأثیری مستقیمی بر اوضاع معیشت مردم داشت و باعث تشکیل صف های طولانی برای بنزین و گاز و مازوت شد.

این سناتور همان زمان اعلام نمود می توانیم بخشی از درآمدهای حاصل از فروش نفت سوریه را صرف هزینه های نظامی خودمان در این کشور کنیم. به عبارت دیگر به صراحت اعلام نمود که آمریکا قصد سرقت و فروش نفت سوریه برای تأمین هزینه های خود را دارد.

او اما شرکت دلتا کرسنت انرژی که سرگرم استخراج و غارت نفت سوریه است، توسط یکی از کهنه سربازان نیروی دلتا در ارتش آمریکا به نام جیمز ریس و یک دیپلمات بازنشسته به نام جیمز کین و مدیر عامل سابق شرکت گلف ساندز پترولیوم به نام جان بی دوریر جونیور، تأسیس شده است.

کین از فعالان حرفه ای جمهوری خواه آمریکاست که از 2003 تا 2005 عضو کمیسیون ملی حزب جمهوری خواه بوده است. بر اساس اسناد کمیته انتخابات فدرال، او از سال 2003 بیش از 30681 دلار صرف پرونده های جمهوری خواهان کرده است.

دوریر از 2016 نیز 947.6 دلار صرف برنامه های جمهوری خواهان کرده است از جمله وی در سال 2019، 500 دلار به کمپین انتخاباتی گراهام کمک کرده است.

جیمز ریس هم در حال حاضر مدیر شرکت اطلاعات و امنیتی خصوصی جنجالی TigerSwan است.

نام این شرکت برای اولین بار در سال 2016 در جریان سرکوب اعتراضات علیه خطوط لوله نفت در داکوتای شمالی بر سر زبان ها افتاد. این شرکت به جرم فعالیت بدون مجوز در داکوتای شمالی دارای پرونده قضایی است. این شرکت همچنین در رسوایی رشوه خواری در ایالت پنسلوانیا هم دست داشته است. پرونده قضایی این شرکت به تازگی بسته شده است.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورکر در سال 2018، این شرکت در سوریه هم حضور و فعالیت داشته است. وزارت دفاع آمریکا بدون اشاره به جزئیات فعالیت های غیر انسانی این شرکت در سوریه، به این موضوع اذعان کرده است.

به عبارت دیگر عاملان اصلی سرقت نفت سوریه، مزدوران آمریکایی وابسته به سناتورهای جمهوری خواه هستند که با مداخله مستقیم و علنی ترامپ وارد این کشور شده و به روش غرب وحشی، دست به قتل عام و مردم و غارت منابع آن زده اند.

درست است که پایگاه اطلاع رسانی گلوبال ریسرچ، جزئیات جلسه مجلس نمایندگان آمریکا در چهارشنبه گذشته را افشا کرده است اما هیچ اشاره ای به عکس العمل نمایندگان این کشور وقتی که فهمیدند کشورشان با استفاده از مزدوران، نفت کشور دیگری را غارت کرده است، نکرد. بدیهی است که آنها با اصل موضوع غارت نفت سوریه مسئله ای ندارند بلکه تنها مشکل آنها، اسامی شرکت های غارت کننده است آنهم نه به این دلیل که از مزدوران استفاده کرده اند بلکه به این خاطر که این شرکت ها وابسته به حزب ترامپ هستند. آری این است ماهیت غرب وحشی.

منبع: جام جم آنلاین

به "آمریکا چگونه نفت سوریه را می دزد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا چگونه نفت سوریه را می دزد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید