اتصال مرز خسروی به راه آهن دسترسی به بازارها را بهتر می نماید

به گزارش وبلاگ 20 بکس، رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است تداوم راه آهن کرمانشاه تا مرز خسروی در نهایت می تواند دسترسی مناسبی به بازارهای جهانی به وسیله سوریه، لبنان و دریای مدیترانه فراهم کند.

اتصال مرز خسروی به راه آهن دسترسی به بازارها را بهتر می نماید

کیوان کاشفی با بیان اینکه اتصال کرمانشاه به راه آهن سراسری سال ها در استان به عنوان یک مطالبه جدی مطرح بود، اضافه کرد: پیش از این دو سه استاندار پیگیر بودند تا در نهایت اواخر سال 1397 قطار به کرمانشاه رسید.

او با اشاره به دو هدف کوتاه و بلندمدت که برای پروژه راه آهن کرمانشاه ترسیم شده، ادامه داد: بعد کوتاه مدت آن صرفا رسیدن تا کرمانشاه و بعد بلندمدت نیز امتداد تا عراق و پس از آن به سوریه، لبنان و در نهایت دریای مدیرترانه است.

رئیس اتاق کرمانشاه جهت بلندمدت در نظر گرفته شده برای راه آهن کرمانشاه را یکی از خطوط اصلی جاده تجاری ابریشم دانست که در صورت تحقق می تواند احیاگر این جهت مهم باشد.

کاشفی با بیان اینکه هنوز از ظرفیت فعلی راه آهن که تا کرمانشاه رسیده نیز بهره برداری مطلوبی نداشتیم، یادآور شد: اینکه قطار هفته ای دو یا سه مرتبه آن هم صرفا برای جابجایی مسافر مورد استفاده قرار بگیرد مقرون به صرفه نیست.

او بر لزوم استفاده از ظرفیت حمل بار راه آهن کرمانشاه تاکید نمود و ایجاد سه ایستگاه خشک باری را برای این منظور ضروری دانست.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است یکی از این سه ایستگاه می تواند شامل ایستگاه پل چهر و هرسین به دلیل وجود صنایع پتروشیمی و کارخانه فولاد باشد که طبق آنالیز های انجام شده وزن تجمع بار در این منطقه نیز نسبت به سایر نقاط کرمانشاه بیشتر است.

کاشفی اعلام کرد:یک ایستگاه دیگر می تواند پشت شهرک صنعتی زاگرس یا فرامان احداث گردد که در آن منطقه نیز تجمع سه شهرک صنعتی بیستون، زاگرس و فرامان و تعداد قابل توجهی از صنایع را داریم و ایستگاه بعدی نیز می تواند در منطقه ماهیدشت به دلیل وجود دو صنعت مهم سیمان سامان و کشت و صنعت ماهیدشت باشد.

او شرط ایجاد ایستگاه باری در جاده ماهیدشت را تداوم راه آهن کرمانشاه به قصرشیرین و مرز خسروی دانست.

رئیس اتاق کرمانشاه بر لزوم تداوم راه آهن کرمانشاه تا خسروی و پس از آن عراق تاکید نمود و ادامه داد: این تنها خط ریلی است که می تواند برای دسترسی به قسمت میانی عراق و از آنجا به سوریه و لبنان که اهداف اصلی هستند، ایجاد گردد.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق ایران، هم اکنون تنها خط ریلی که از ایران به عراق متصل است و به تازگی نیز ایجاد شده به وسیله خرمشهر است که به جنوب عراق و بصره دسترسی ایجاد می نماید و با راه آهنی که از خسروی به عراق برود خصوصا به لحاظ طول جهت متفاوت است.

او با اشاره به پیوستن عراق به کنوانسیون بین المللی تیر و پذیرفتن موازین حمل و نقل و ترانزیت بین المللی از سوی این کشور، اتصال راه آهن کرمانشاه به عراق را برای بهبود حمل و نقل از ایران به کشورهای دیگر ضروری دانست و تاکید نمود: به نظر می رسد طرف عراقی نیز از این موضوع استقبال کند.

کاشفی از راه آهن کرمانشاه به خسروی به عنوان یک پروژه مهم یاد کرد که دسترسی مناسبی تا دریای مدیترانه ایجاد می نماید و باید با جدیت دنبال گردد.

او موضوع دیگری که درباره راه آهن کرمانشاه مطرح است را احداث خطوط آنتنی برای دسترسی صنایع عظیم و مهم به راه آهن دانست و بیان کرد: قطعا احداث این خطوط به تنهایی از عهده صنایع خارج است.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس رایزنی ها و جلساتی که برای این منظور برگزار گردید مقرر شد کارهای تسطیح و زیرسازی توسط واحدها انجام گردد و ریل و تراورس را شرکت راه آهن تامین کند، گفت: توافقی که بین دو طرف برای این منظور صورت می گیرد باید به گونه ای باشد که برای واحدهای صنعتی نیز صرفه مالی داشته باشد.

کاشفی معتقد است دو طرف باید به فرمولی مشترکی برسند که احداث خطوط آنتنی برای هر دوی آنها مقرون به صرفه کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "اتصال مرز خسروی به راه آهن دسترسی به بازارها را بهتر می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال مرز خسروی به راه آهن دسترسی به بازارها را بهتر می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید