انتقاد میراث فرهنگی به تغییرات نارنجستان قوام، بخش گردشگری مجموعه حذف شود

به گزارش وبلاگ 20 بکس، مجموعه تاریخی نارنجستان قوام شیراز شامگاه جمعه 17 مردادماه آتش گرفت. براساس گزارش ها این آتش سوزی در کافی شاپ دایر شده در حیاط این مجموعه آغاز و دلیل آن نیز اتصال سیم های رخ داده. هرچند بر اثر این آتش سوزی به عمارت تاریخی و موزه آسیب نرسید اما تعدادی از درختان باغ نارنجستان آسیب دیدند.

انتقاد میراث فرهنگی به تغییرات نارنجستان قوام، بخش گردشگری مجموعه حذف شود

بنا نارنجستان در سال 1345 خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا شد و بین سال های 1348 تا 1358 خورشیدی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بود.

عبدالرضا نصیری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس در این خصوص گفت: هرچند قصد ندارم بگویم ایجاد زیرساخت های گردشگری در بناهای تاریخی، نامناسب است اما باید توجه داشت تمام این امور باید ضابطه مند انجام شود. معتقد هستیم زیرساخت های گردشگری یکی از نیازهای بناهای تاریخی است اما قطعا نوع انتخاب مکان بخش گردشگری در مجموعه تاریخی بسیار اهمیت دارد چراکه اگر زمانی اتفاق در این بخش بیفتد باید تدابیری اندیشیده باشیم که به میراث فرهنگی و بنای تاریخی آسیب وارد نکند یا این آسیب حداقل باشد.

او ادامه داد: از همان ابتدا امر با ایجاد فضا گردشگری در وسط مجموعه باغ نارنجستان قوام موافق نبودیم. هیچگاه مجوز فعالیت این کافی شاپ را ندادیم اما از آنجا که نارنجستان قوام از زیرمجموعه های دانشگاه شیراز است، از این رو برخی اوقات شاهد وقوع اتفاقات و تغییراتی در این مجموعه بودیم و هستیم که مورد قبول و تایید میراث فرهنگی نیست و ما باهم اختلاف نظر در این خصوص داریم و با وجود نامه نگاری های متعدد تا به امروز به نتیجه مطلوب نرسیده ایم.

نصیری شرح داد: در بیشتر مواقع وقوع تناقضات و عدم همکاری متولیان مجموعه های تاریخی با میراث فرهنگی قائم به شخص است چنانکه اگر مدیریت علاقمند به تعامل و میراث فرهنگی باشد قطعاً با بروز چنین مشکلاتی روبرو نخواهیم شد. در این میان چندین مورد دیگر در نارنجستان مورد تایید مدیران این مجموعه است که با مخالفت میراث فرهنگی روبرو شده از آن جمله می توان به ساخت دیوار جان پناه به سمت خیابان اشاره کرد که بدون مجوز ساخته شده. هرچند، چند سال است جلوی این سازه که نیمه کاره رها شده، گرفته شده و مجموعه دانشگاه نیز به دلیل هزینه ای که برای ساخت این جان پناه کرده حاضر به برداشتن آن نیست اما میراث فرهنگی اصرار به تخریب آن دارد چراکه به اصالت بنا صدمه زده است و باید به شرایط گذشته بازگردانده شود.

او با اشاره به آن که در وسط مجموعه باغ نارنجستان قوام شاهد ساخت دو سازه روبروی یکدیگر هستیم که بر اثر آتش سوزی جمعه شب یکی از این سازه ها سوخت، گفت: طی بازدیدی که از مجموعه نارنجستان داشتیم، شاهد آن بودیم که همان اتفاقی که برای یکی از این بخش ها افتاد و دچار حریق شد، می تواند برای سازه دیگر نیز اتفاق بیفتد. قطعا درخواست خواهیم کرد، هر دو سازه از وسط فضا سبز مجموعه نارنجستان قوام جمع آوری شوند. هرچند این آتش سوزی به بنا تاریخی و موزه آسیبی وارد نکرد و فقط تعدادی از درختان آسیب دیدند اما نباید فراموش کرد که چنین اتفاقاتی می تواند شرایط، بنای تاریخی را تحت الشعاع قرار دهد. باید جلوی وقوع چنین حوادثی گرفته شود. این سازه با یک چادر که جدیدا در کنار آن ساخته شده، مجاور است و اگر آتش به آن بخش سرایت می کرد قطعا به عمارت اصلی می رسید.

ایلنا نوشت، معاون میراث فرهنگی استان فارس همچنین در خصوص بازسازی های اخیر مجموعه میراث جهانی تخت جمشید و چالش هایی که در این خصوص شاهد هستیم، گفت: باتوجه به اینکه این مجموعه یک پایگاه میراث جهانی است و مدیریت مستقل دارد و بیشتر امور آن در شوراهای فنی و راهبردی در سطح کشور مورد بررسی قرار می گیرد و معمولا موضوعات آن در حوزه استانی آن مطرح نمی شود از این رو بهتر است مدیریت پایگاه جوابگوی فعالیت های این مجموعه باشد. ضمن آن که اگر مسائل مربوط به این میراث جهانی در شوراهای راهبردی و فنی مورد بررسی قرار نگرفته باشد تخلف اجرا شده. با این وجود، معتقد هستیم مدیریت این مجموعه امور را بر اساس قوانین و اصول پیش می برد.

منبع: گردشبان

به "انتقاد میراث فرهنگی به تغییرات نارنجستان قوام، بخش گردشگری مجموعه حذف شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد میراث فرهنگی به تغییرات نارنجستان قوام، بخش گردشگری مجموعه حذف شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید