اهداف هیأت آمریکایی از بازدید مناطق نفوذ پ.ک.ک در شمال عراق

به گزارش وبلاگ 20 بکس، برخی منابع در منطقه کردستان عراق از بازدید غیرمعمول هیأت آمریکایی از مناطق نفوذ و فعالیت پ.ک.ک در محور رشته کوه های قندیل عراق، خبر دادند.

اهداف هیأت آمریکایی از بازدید مناطق نفوذ پ.ک.ک در شمال عراق

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ 20 بکس، منابعی در منطقه کردستان عراق از سفر غیرمعمول هیأت آمریکایی به مناطق نفوذ پ.ک.ک در رشته کوه های قندیل و مثلث عراق-ترکیه و ایران خبر داده اند و با وجود اینکه منابع رسمی در منطقه کردستان جزئیات این بازدید را افشا نکرده اند اما برخی سیاستمداران کُرد و منابعی در منطقه کردستان به برخی اهداف این سفر اشاره کرده اند.

برخی سیاستمداران کُرد این سفر هیأت آمریکایی را بی ارتباط با اوضاع شمال سوریه یا توافق اخیر بین شبه نظامیان کُرد موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه(قسد) و شرکت نفت آمریکایی برای غارت نفت سوریه، نمی دانند حال آنکه برخی منابع نیز سناریوهای دیگری از جمله میانجی گری برای انتها دادن به عملیات کنونی ترکیه در شمال عراق و وادار کردن عناصر پ.ک.ک به عقب نشینی از نقطه مرزی تا مساحتی امن، مطرح می کنند.

در همین ارتباط ماجد شنکالی عضو حزب دموکراتیک کردستان به ریاست مسعود بازرانی در گفت وگو با وبگاه العربی الجدید گفت: اخباری درباره بازدید هیأت آمریکایی از کوه های قندیل وجود دارد و این بازدید حدود شش ساعت به طول کشیده است.

وی اشاره کرد که این بازدید با موضوع گفت وگو درباره قرارداد امضاشده بین قسد و شرکت های آمریکایی برای بهره برداری از نفت مناطق شمال شرقی بوده است به خصوص اینکه پ.ک.ک قصد مداخله در این قرارداد را داشته است.

شنکالی همچنین گفت که احتمالا درباره پرونده های دیگر نیز گفت وگویی صورت گرفته است که از جمله آن حضور پ.ک.ک در بسیاری از مناطق عراق است چرا که حضور آن ها مسائل زیادی را برای طرف عراقی به وجود آورده است به ویژه اینکه دولت عراق به نخست وزیری مصطفی الکاظمی از حمایت آمریکا برخوردار است.

وی شرح داد که آمریکا بدون کسب موافقت طرف ترکیه ای، ممکن نیست که با پ.ک.ک درباره آتش بس در مناطق شمال عراق گفت وگو کند.

علی ناجی پژوهشگر امور سیاسی کُردستان گفت که هیأت آمریکایی با اعضای پ.ک.ک دیدار و درباره مسائل مختلف از جمله اوضاع شمال سوریه که تحت سیطره قسد است، گفت وگو کرده است.

وی افزود که احتمال دارد هیأت آمریکایی از پ.ک.ک برای عدم دخالت در امور سوریه درخواست و اوضاع کوه های قندیل و نبردی را که از یک ماه و نیم پیش در منطقه حفتانین و دیگر مناطق بین نیروهای ترکیه و پ.ک.ک در جریان است، بررسی کرده است.

یک روزنامه نگار محلی کُردستان که خواست نامش فاش نشود، گفت که منطقه کردستان در حین بازدید هیأت آمریکایی برای نخستین بار طی چند هفته گذشته شاهد آرامش بود و حملات و بمباران ها متوقف شد.

سیروان زیباری روزنامه نگار کُرد نیز در حساب توئیتری خود با اشاره به بازدید هیأت آمریکایی از کوه های قندیل نوشت که هدف از این بازدید میانجی گری برای برقراری آتش بس بین پ.ک.ک و ترکیه بوده است.

وی در توئیت دیگری نوشت: چند ماه پیش آمریکا اعلام کرده بود که به هر کسی که اطلاعاتی درباره مکان جمیل بایک از رهبران شماره یک پ.ک.ک ارائه کند و این اطلاعات به مرگ بایک یا دستگیری او منجر شود مبلغ پنج میلیون دلار اعطا خواهد کرد.

آمریکا در سال 2018 مبلغ 12 میلیون دلار جایزه برای کسانی که اطلاعاتی درباره مکان سه تن از رهبران پ.ک.ک اعم از جمیل بایک، مراد قریلان و داوران کالکان ارائه کنند، تعیین کرده بود.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "اهداف هیأت آمریکایی از بازدید مناطق نفوذ پ.ک.ک در شمال عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف هیأت آمریکایی از بازدید مناطق نفوذ پ.ک.ک در شمال عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید