برداشت 1080 تن ریواس در نیشابور

به گزارش وبلاگ 20 بکس، سال جاری 1080 تن ریواس از دامنه رشته کوه های بینالود نیشابور برداشت می گردد.

برداشت 1080 تن ریواس در نیشابور

به گزارش از ، محمد علی فرهمند راد رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور گفت: دامنه رشته کوه های بینالود نیشابور دارای بهترین و مناسب ترین شرایط اقلیمی برای پرورش گیاه ریواس است وعمده محصول ریواس نیشابور در دامنه کوه های گرینه، خرو، درود و میرآباد برداشت می گردد.

او اضافه کرد: زمان پرورش ریواس حدود 10 روز پیش از عید نوروز تا اواخر خرداد ماه می باشد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور با اشاره به اینکه 500 بهره بردار در 400 هکتار اراضی زیرکشت ریواس در این شهرستان فعالیت دارند ادامه داد: حدود 200 تن ریواس هرسال در کارگاه های نیشابور آبگیری و تبدیل به شربت ریواس می گردد.

محمد رضا کیانی رئیس اداره فراوریات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی نیشابور نیز گفت: باتوجه به اینکه برداشت ریواس از عرصه های منابع طبیعی انجام می گیرد، بهره برداران این محصول از سال قبل اقدام به شناسایی اماکن فراوری محصول می نمایند و با ایجاد سامانه های مخصوص نسبت به حفظ و پرورش ریواس مبادرت می نمایند.

او اضافه کرد: با توجه به اینکه بهره برداران افراد بومی و محلی هستند از برداشت غیر اصولی وبی رویه خودداری می نمایند تا این میراث بجا مانده در طبیعت حفظ گردد.

رئیس اداره فراوریات گیاهی ادامه داد: این محصول با ارزش، توسط کوهپایه نشینان تحت مراقبت های خاص پرورش یافته و هر ساله در اواسط بهار به بازار های مصرف عرضه می گردد.

کیانی به شرایط برداشت این محصول سال جاری اشاره و بیان نمود: بالغ بر 400 هکتار از مناطق کوهپایه ای شمال شهرستان نیشابور دارای گیاه سبز ریواس بوده و سال جاری با توجه به آب و هوای مناسب و بارندگی های مطلوب پیش بینی می گردد از هر هکتار حدود 2700 کیلوگرم محصول برداشت گردد که از این سطح بیش از 15 میلیارد ریال سود ناخالص عائد کشاورزان دست اندرکار کشت و پرورش ریواس می گردد.

/ ر.ح

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "برداشت 1080 تن ریواس در نیشابور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت 1080 تن ریواس در نیشابور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید