تسکین درد کرونا؛ ایبوپروفن یا استامینوفن؟

به گزارش وبلاگ 20 بکس، می توانید برای تسکین عوارض ویروس کرونا از پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. توصیه می کنیم ابتدا پاراستامول مصرف کنید که عوارض جانبی کمتری از ایبوپروفن دارد و گزینه امن تری برای بیشتر مردم است.

تسکین درد کرونا؛ ایبوپروفن یا استامینوفن؟

قبلا گفته شده بود که مبتلایان به کرونا نباید از دارو های ضد التهاب استفاده کنند

در حال حاضر تست های کرونا تنها در اختیار کارکنان نظام درمان عمومی بریتانیا و کسانی که در خانه های سالمندان و مراکز خدمات اجتماعی در خط مقدم مبارزه با ویروس هستند و خانواده های آن ها، قرار داده شده است. دولت می گوید هدف نهایی انجام دست کم 100 هزار آزمایش کرونا در روز است، هرچند تارنمای مربوط به تست های کرونا در ابتدا با اشکالات متعددی روبه رو شده است.

اما دولت در مورد سایر شهروندان می گوید اگر مبتلا به عوارضی از جمله تب و سرفه شوند باید به مدت هفت روز در خانه مانده و از تماس با خطوط کمک های فوری، اورژانس بیمارستان ها و پزشک عمومی خودداری کنند. نظام درمان عمومی بریتانیا توصیه می کند که اگر دچار دو عارضه عمده کووید19 از جمله تب بالا و سرفه های ممتد هستید، می توانید از تارنمای کمک های فوری (در بریتانیا اورژانس 111) استفاده کنید.

در حال حاضر درمانی برای بیماری کووید19 چه در بیمارستان، چه محل دیگری وجود ندارد و درمان تنها به تسکین عوارض آن محدود می شود؛ بنابراین چه باید بکنید اگر دچار عوارض کرونا شده ا ید و درخانه منتظر گذر از بیماری هستید؟

نظام درمان عمومی بریتانیا توصیه می کند خود را در قرنطینه قرار داده و از استفاده از آنتی بیوتیک خودداری کنید، زیرا آنتی بیوتیک روی ویروس کارگر نیست. در عوض، نوشیدن آب فراوان، خواب در اتاقی جدا از سایر اعضای خانه، شستن مرتب دست ها و مصرف دارو های مسکن برای آرام کردن عوارض کووید19 توصیه شده است.

در روز 17 مارس، سِر پاتریک والانس، مشاور ارشد دولت در أمور علمی گفت: صلاح این است که بیماران مبتلا به ویروس کرونا از مصرف داروی مسکن ایبوپروفن خودداری کنند. پیش تر، مقامات پزشکی فرانسه نیز اعلام کرده بودند بیماران نباید از دارو های ضد التهاب از جمله ایبوپروفن استفاده کنند، اما در صورت لزوم می توانند مسکن پاراستامول (استامینوفن) مصرف کنند که حاوی مواد ضد التهاب نیست.

اما از آن هنگام تا به امروز نظام درمان عمومی بریتانیا توصیه هایش را در مورد استفاده از پاراستامول و ایبوپروفن در هنگام عوارض کرونا به روز نکرده است.

پس آیا مصرف ایبوپروفن برای تسکین عوارض کووید 19 جایز است؟ چه ارتباطی میان پاراستامول (استامینوفن) و ایبوپروفن با کووید 19وجود دارد؟

الیویه ورَن، وزیر بهداشت فرانسه در توئیتی نوشته است: مصرف دارو های ضد التهاب می تواند عفونت را تشدید کند. اگر تب دارید، پاراستامول مصرف کنید. اگر هم اکنون داروی ضد التهاب مصرف می کنید، با پزشکتان تماس بگیرید.

روشن نیست آیا توئیت ورن، بر شواهد موجود در موارد کووید19 فرانسه مبتنی بوده یا بر اساس مطالعات عمومی تری است که پیش تر تجویز و مصرف دارو های ضد التهاب (موسوم به ان اس آی دی) را بخاطر قابلیت شان در تضعیف سیستم ایمنی بدن، منع کرده بود. نظر کلی این است که این گونه دارو ها می توانند در زمانی که بدن در حال مبارزه با ویروس کروناست، خطرناک باشند.

پس این سئوال مطرح می شود که آیا افراد مظنون به آلودگی کرونا می توانند به جای دارو های ضد التهاب از پاراستامول استفاده کنند؟ و اگر داروی ضد التهاب مصرف کنید، آیا برایتان مشکل ساز خواهد شد یا تنها تاثیر کمتری در التیام عوارض بیماری دارد؟

آیا پاراستامول (استامینوفن) از ایبوپروفن بهتر است؟

سازمان بهداشت عمومی انگلستان (بخشی از بریتانیا) گفت: در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد ایبوپروفن و کووید 19 وجود ندارد که به مردم توصیه کنیم از آن استفاده نکنند.

سخنگوی این سازمان گفت: در حال حاضر هیچ شواهد علمی وجود ندارد که مصرف ایبوپروفن، خطر ابتلا به کووید 19 را افزایش داده یا بیماری را وخیم تر می کند. همچنین شواهدی در دست نیست که استفاده از این دارو برای دیگر عفونت های دستگاه تنفسی خطرناک است.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان می افزاید افرادی که برای عارضه های دیگرشان از دارو های ضد التهاب استفاده می کرده اند باید به مصرف آن ها ادامه دهند.

دکتر روپرت بیل، رئیس بخش سلول شناسی بیماری های عفونی در انستیتوی فرانسیس کریک، ضمن تایید این که دلیل مضاعف و قابل قبولی برای اجتناب از دارو های ضد التهاب برای کووید 19 وجود ندارد گفت: بیمارانی که از کورتُن یا دارو های استروئید استفاده می کنند نباید مصرف آن ها را بدون توصیه پزشک متوقف کنند.

روز 14 آوریل، تارنمای دولت بریتانیا پژوهش هایی مرتبط با مصرف این دو دارو را به روز کرد و نوشت: گروه کارشناسان کمیسیون دارو های ویژه انسان (سی اچ ام) به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر شواهد لازم برای مرتبط دانستن استفاده از ایبوپروفن یا دارو های ضد التهاب بدون استروئید با مستعد بودن به ابتلا به کووید 19 یا وخیم تر کردن عوارض این بیماری وجود ندارد.

آیا استفاده از ایبوپروفن برای بیماری کووید19 خطرناک است؟

سازمان بهداشت عمومی انگلستان در حال حاضر هیچ شاهدی بر این که ایبوپروفن عوارض کووید19 را تشدید می کند، دردست ندارد. اما دکتر تام وینگفیلد، استاد ارشد و مشاور افتخاری دانشکده بیماری های حاره ای دانشگاه لیورپول می گوید احتمالا پاراستامول به ایبوپروفن مزیت دارد، زیرا مصرف بلندمدت آن عوارض جانبی کمتری به همراه دارد.

دکتر وینگفیلد می گوید: در بریتانیا، پاراستامول در مجموع برای تسکین عوارض عفونت از جمله تب، به دارو های ضد التهاب بدون استروئید مثل ایبوپروفن ارجحیت دارد و این به این دلیل است که اگر پاراستامول طبق توصیه کارخانه سازنده دارو طبق زمان بندی و مقدار معین مصرف شود، احتمالا عوارض جانبی ایجاد نخواهد کرد.

نظام درمان عمومی بریتانیا می گوید مصرف طولانی مدت دارو های ضد التهاب بدون استروئید می تواند عوارضی از جمله سوءهاضمه، زخم معده، سردرد، سرگیجه، بی حالی، آلرژی و در موارد نادر مسائل کبدی و کلیوی ایجاد کند.

دکتر شارلوت وارن گَش، استاد اپیدمولوژی در دانشگاه بهداشت و بیماری های حاره ای لندن، تایید می کند که کسانی که با بیماری های مختلف دست به گریبانند باید در مصرف دارو های مسکن بدون استروئید احتیاط کنند.

او می گوید: در انگلستان، انستیتوی ملی بهداشت و تعالی خدمات درمانی، توصیه می کند (این گونه داروها) در کمترین مقدار و کوتاه ترین مدت استفاده شود تا از بروز عوارض منفی آن از جمله خونریزی جهاز هاضمه و مسائل قلبی و کلیوی اجتناب شود.

آیا باید تنها از پاراستامول استفاده کنیم؟

هم دکتر وینگفیلد و هم دکتر وارن گَش می گویند روشن نیست توصیه الیویه ورن، وزیر بهداشت فرانسه درباره تعویض دارو از ایبوپروفن به پاراستامول بر چه اصلی پایدار بوده است و این که آیا او تنها یک توصیه مفید کلی را دنبال می کرده یا داده هایی خاص بر مبنای موارد ابتلا به کووید19 را در نظر داشته است.

وارن گش می گوید: برای کووید 19، پژوهش های بیشتر در مورد اثرات دارو های ضد التهاب بدون استروئید، بر افرادی لازم است که با بیماری های متفاوت دیگری که معین کننده شدت بیماری کروناست، دست به گریبانند.

در حال حاضر، سازمان درمان عمومی انگلستان می گوید مردم نباید نگران استفاده از ایبوپروفن باشند: بیشتر مبتلایان به ویروس کرونا عوارض ملایمی دارند و برخی دیگر برای تسکین تب، سردرد و دیگر درد ها نیازمند مصرف دارو هایی از جمله پاراستامول یا ایبوپروفن هستند. همواره دستورالعمل استفاده از دارو ها را دنبال و از مقدار تجویز شده تجاوز نکنید.

نظام درمانی بریتانیا نیز در روز 16 آوریل راهنمای خود را در مورد مصرف پاراستامول و ایبوپروفن به روز کرده و در تارنمای خود نوشت: کمیسیون دارو های خاص انسان، اکنون تایید می کند که شواهد روشنی دال بر اینکه مصرف ایبوپروفن برای تسکین عوارض کووید 19 از جمله تب شدید، بیماری را تشدید می کند، وجود ندارد.

می توانید برای تسکین عوارض ویروس کرونا از پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. توصیه می کنیم ابتدا پاراستامول مصرف کنید که عوارض جانبی کمتری از ایبوپروفن دارد و گزینه امن تری برای بیشتر مردم است.

نظام درمان عمومی بریتانیا می افزاید مردم باید همواره دستورالعمل داخل جعبه دارو را دنبال کنند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "تسکین درد کرونا؛ ایبوپروفن یا استامینوفن؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسکین درد کرونا؛ ایبوپروفن یا استامینوفن؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید