توافقنامه تجاری برگزیت به تائید مجلس اروپا رسید

به گزارش وبلاگ 20 بکس، نمایندگان مجلس اروپا روز چهارشنبه پس از ساعت ها بحث و بررسی با اکثریت آرا به توافقنامه تاریخی پسابرگزیت که دی ماه گذشته بین انگلیس و اتحادیه اروپا مورد موافقت قرار گرفت، رای مثبت دادند.

توافقنامه تجاری برگزیت به تائید مجلس اروپا رسید

این آخرین گام در جهت تائید سندی است که از این پس بر همکاری های تجاری و امنیتی انگلیس و اتحادیه اروپا نظارت دارد. این سند که حاصل 10 ماه مذاکرات طاقت فرسا و نفس گیر است دی ماه گذشته با اکثریت آراء از سوی کنندگان مجلس انگلیس تائید شد.

متن کامل این سند شامل یک هزار و 246 صفحه از توافقات 2 طرف در زمینه همکاری های انرژی هسته ای، تبادل اطلاعات طبقه بندی شده و مجموعه ای از اعلامیه هایی است.

توافق به دست آمده به این معناست که صادرات و واردات بین انگلیس و اتحادیه اروپا همچنان بدون تعرفه های گمرکی ادامه می یابد. این توافق همچنین تصریح می کند که هرگونه سرمایه گذاری و همکاری های تجاری میان 2 طرف نیازمند رعایت شرایط برابر در بازار و نیروهای انگلیسی و اروپایی است؛ با این تفاوت که انگلیس دیگر ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا نخواهد بود.

در مورد خدمات مالی هم 2 طرف توافق کردند که فضای مطلوبی را برای توسعه همکاری های تجاری و سرمایه گذاری ایجاد کنند.

انگلیس پس از این ملزم به رعایت قوانین اتحادیه و احکام دیوان دادرسی اروپا نخواهد بود و در صورت بروز اختلاف نیز دیوان دادرسی اروپا مرجع حل اختلاف نیست.

2 طرف به شهروندان یکدیگر اجازه استفاده از تامین اجتماعی و خدمات درمانی داده و حمل و نقل هوایی کم و بیش مانند قبل ادامه خواهد داشت. انگلیس مقررات و استانداردهای اتحادیه اروپا را در زمینه تولیدات خود رعایت خواهد کرد و 2 طرف مدارک حرفه ای یکدیگر را شناسایی خواهند کرد.

انگلیس در مورد صدور ویزا موقت، اتحادیه اروپا را به عنوان یک بلوک فرض کرده ولی این شامل اعضای آینده اتحادیه نخواهد بود. دولت انگلیس این حق را دارد که در آینده تصمیم بگیرد آیا شهروندان اروپا برای بازید موقت نیاز به ویزا دارند.

پیش از انجام رای گیری میشل بارنیه رئیس هیات اروپا در مذاکرات برگزیت طی سخنانی در مجلس اروپا گفت که خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یک رویداد هشدارآمیز است. یک شکست برای اتحادیه اروپاست که باید از آن درس گرفت.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "توافقنامه تجاری برگزیت به تائید مجلس اروپا رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافقنامه تجاری برگزیت به تائید مجلس اروپا رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید