توصیه سازمان بهداشت جهانی به استفاده نکردن از تست های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی بادی

به گزارش وبلاگ 20 بکس، سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری­ های عفونی انستیتوپاستور با بیان اینکه سازمان بهداشت جهانی استفاده از تست­ های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­ بادی را توصیه نمی­ کند،گفت: علاوه بر آن ما از اعتبار و درستی تست ­ های آنتی­ بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم؛ چراکه طبق دستورات WHO نمی­ توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده کنیم.

توصیه سازمان بهداشت جهانی به استفاده نکردن از تست های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی بادی

به گزارش وبلاگ 20 بکس از ایسنا، دکتر کیهان آزادمنش، استاد گروه ویروس ­شناسی انستیتو پاستور ایران در کارگاه مجازی شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) به بیان تجربیات عملی و چالش­ های موجود در تشخیص کووید 19 به وسیله تست مولکولی (PCR) و تست­ های سرولوژیکی پرداخت و گفت: راه­ اندازی شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید 19 از اقدامات ما در این همه گیری بوده است.

وی ادامه داد: نخستین موارد ابتلا به این ویروس در ایران در بهمن 1398 مشاهده شد و پس از آن در اوایل فروردین 99 شاهد اوج­ گیری شیوع این ویروس در کشور بودیم، بر این اساس ما آزمایش­ های مولکولی (PCR) را از 5 بهمن 98 آغاز کردیم و تا 16 بهمن 98 فقط یک مؤسسه این آزمایش را انجام می­ داد و از 20 بهمن مؤسسه دیگری نیز آغاز به انجام تست­ های مولکولی کرد و تا 29 بهمن سال گذشته روزانه 200 تست مولکولی انجام شد، ضمن آنکه تعداد مراکزی که این آزمایش را انجام می­ دادند نیز افزایش یافت.

آزادمنش با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از مؤسسات و مراکز پزشکی این آزمایش را انجام می­ دهند، ادامه داد: انواع مختلفی از آزمایش­ های تشخیصی وجود دارند که هدف آن­ها متفاوت است، بعضی از تست­ ها با هدف تشخیص ویروس انجام می­ شوند و بعضی دیگر پاسخ ایمنی بدن به ویروس را مورد آنالیز قرار می­ دهند و به طور کلی 6 هدف راهبردی در دستورالعمل­ های WHO وجود دارد و مهم­ترین هدف، تقویت سرپرستی و راهنمایی سیستم­ های آزمایشگاهی ملی است.

وی یادآور شد: بعدازظهر 30 بهمن 98 اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایران و در شهر قم شناسایی شد، اظهار کرد: اما شیوع این ویروس فقط محدود به این شهر نبود، بنابراین دو روز پس از مشاهده اولین موارد ابتلا، کمیته­ آزمایشگاه ملی را تشکیل دادیم و در حال حاضر این کمیته هر هفته و یا گاها دو یا سه بار در هفته جلساتی را برگزار می­ کند.

سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری ­های عفونی انستیتو پاستور تاکید نمود: خوشبختانه از منابع انسانی خوبی در کشورمان برخوردار هستیم. ما در گذشته شبکه آزمایشگاهی برای بیماری آنفلوآنزا و HIV داشتیم که در حال حاضر می­ توان به راحتی آن را روی بیماری کووید 19 متمرکز کرد، همچنین سیستم خوبی برای انتقال امن و ایمن نمونه­ های آزمایش در کشور داریم.

به گفته وی، دانشگاه­ های علوم پزشکی در شهرهای مختلف به جمع­ آوری نمونه­ ها پرداخته و در اسرع وقت آن­ها را به تهران انتقال می­­ دهند. با این حال، در این زمینه با مسائل خاصی روبرو شدیم، به گونه ای که در اوایل بهمن­ ماه سال گذشته، به اندازه کافی کیت تست تشخیص در اختیار نداشتیم.

این استاد گروه ویروس شناسی انستیتو پاستور ایران در مورد تست­ های سرولوژیکی برای تشخیص کووید 19 گفت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از تست­ های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­ بادی را توصیه نمی­ کند، اما بر ادامه­ کار بر روی آن­ها با اهداف نظارت بر بیماری تأکید می­ کند.

وی با تاکید بر اینکه ما از اعتبار و درستی تست­ های آنتی­ بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم، ادامه داد: طبق دستورات WHO نمی­ توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده کنیم. درواقع، جمع­ آوری نمونه­ ها همچنان چالشی عظیم است، ما در حال حاضر روی جمع آوری بزاق کار می­ کنیم و امیدواریم که این روش مفید باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "توصیه سازمان بهداشت جهانی به استفاده نکردن از تست های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی بادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه سازمان بهداشت جهانی به استفاده نکردن از تست های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی بادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید