جنجال غرامت 27 میلیارد تومانی سفارت بریتانیا؛ ماجرا چیست؟

به گزارش وبلاگ 20 بکس، روز سه شنبه 8 آذر سال 90 گروهی خودسر به سفارت انگلستان در چهار راه استانبول حمله کردند و با تسخیر چند ساعته سفارت، خسارات زیادی به بخش هایی از باغ سفارت زدند، حال جدا از اینکه آن اقدام باعث شد تا مدتی روابط دیپلماتیک بین تهران و لندن قطع گردد، انگلستان اعلام نموده به شش اثر هنری موجود در سفارتش آسیب وارد شده و تهران در این رابطه باید غرامت 1.3 میلیون پوندی معادل 27 میلیارد تومان به لندن پرداخت کند.

جنجال غرامت 27 میلیارد تومانی سفارت بریتانیا؛ ماجرا چیست؟

به گزارش وبلاگ 20 بکس، احمد مازنی عضو فراکسیون امید طی هفته جاری در تذکری در جلسه علنی مجلس گفته است: آذرماه سال 1390 افراد خودسر سفارت بریتانیا در تهران را تسخیر کردند و چند اثر هنری که جزو اموال دولت انگلیس بود را تخریب کردند.

وی ادامه داد: اخیرا در خبر ها آمده که این آثار پس از ترمیم به سفارت بریتانیا در تهران برگشت داده شده و مبلغ یک میلیون و 300 هزار پوند معادل 27 میلیارد تومان هزینه خودسری عوامل خودسر از جیب ملت پرداخت شد.

این نماینده مجلس خطاب به ظریف گفت: ضمن احترام به شخصیت و توانمندی شما و قدردانی از کوشش های شما در عرصه دیپلماسی و ضمن این که ملت ایران خاطره خوشی از انگلیس ندارند انتظارمان این است که در این باره روشنگری کنید. آیا این موضوع صحت دارد؟ اگر صحیح است پاسخ دهید که از چه منطقی برخوردار است.

حشمت الله فلاحت پیشه

گروه های خودسر باید این غرامت 27 میلیارد تومانی را پرداخت نمایند

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تبادل نظر با وبلاگ 20 بکس با اشاره به اینکه ایران تمامی کنوانسیون های مرتبط با حقوق بین الملل از جمله وین و ژنو را پذیرفته است، گفت: با توجه به این موضوع، اگر در کشورمان به هر سفارتی که وجود دارد، آسیب هایی وارد گردد، این خسارات را باید مسببین این موضوع پرداخت نمایند.

وی افزود: اگر دولت بخواهد از جیب ملت چنین خساراتی را پرداخت کند، این امر نشان از بی کفایتی دولت است، چرا که در خصوص حمله به سفارت عربستان و انگلستان دادستان به عنوان مدعی العموم وارد شد، اما بعد از گذشت نزدیک به 9 سال، مسببین این حوادث محاکمه نشدند، این درحالیست که چنین گروه های از قدرت بسیار زیادی در کشور برخوردارند و همچنین به منابع اقتصادی عظیمی نیز دسترسی دارند، بنابراین آن ها باید خودشان این خسارت 27 میلیارد تومانی را پرداخت نمایند.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه اگر این خسارات از جیب مردم پرداخت گردد، شما مطمئن باشید، در ادامه نیز شاهد به وجود آمدن چنین حوادثی خواهیم بود، گفت: قدر مسلم باید این قدرت در کشور وجود داشته باشد تا با چنین عناصر و گروه های خودسری که به منافع ملی کشور آسیب وارد می نمایند، برخورد گردد، در غیر این صورت، تبعات و خسارات ناشی از اقدام این گروه ها را دولت باید از بیت المال و به بیانی از جیب مردم پرداخت کند، آن هم در شرایطی که تحریم های ظالمانه وجود دارد و هم اینکه دولت با کسری بودجه شدیدی روبرو است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: بالاخره روزی روابط ما با عربستان دوباره برقرار خواهد شد، همان گونه که بعد از بالارفتن از سفارت انگلیس، ارتباط دیپلماتیک با این کشور اروپایی مجددا برقرار گردد، اما نکته مهم آن است که باید خسارات ناشی از این رفتار های افراط گرایانه را که چیزی جزء ضرر زدن به منافع ملی کشورمان را ندارد، همین گروه های خودسر پرداخت نمایند که این امر برایشان درس عبرتی گردد، در غیر این صورت ما بازهم شاهد چنین حرکت هایی به بهانه های مختلف خواهیم بود.

وی افزود: باید با این نوع از اقدامات برخورد گردد تا در آینده دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم، زیرا این قبیل کار ها در نهایت چیزی جزء ضرر و آسیب رساندن به منافع ملی عایدی دیگر ندارد، بنابراین می بایست در جهت قانون گام برداشت، زیرا که در این موضوع قانون دو معنا به همراه دارد، اول اینکه نقش پیشگیری دارد و دوم هم اینکه باید پرداخت خسارات انجام گردد.

حسن بهشتی پور

گروهای خودسر توان پرداخت این خسارت را ندارند

حسن بهشتی پور کارشناس حقوق بین الملل در تبادل نظر با وبلاگ 20 بکس با اشاره به اینکه بر اساس قوانینی که ایران پذیرفته، اگر می خواهیم با دنیا ارتباط داشته باشیم، باید این خسارت و نظایر آن پرداخت گردد، گفت: بر طبق کنوانسیون های بین المللی از جمله ژنو و وین که کشورمان نیز آن ها را امضا نموده، مسئولیت حفاظت از سفارت خانه ها به عهده دولت و حاکمیت آن کشور است و اگر آسیبی وارد گردد، قطعا باید این خسارت پرداخت گردد، چطور ما انتطار داریم به طور مثال در لندن از سفارت ایران محافظت گردد، در مقابل از ما هم چنین توقعی کشور های دیگر نیز دارند.

وی افزود: پرداخت این خسارت هنوز مورد قبول ایران واقع نشده و تنها انگلیس چنین مبلغی را درخواست نموده، اما در این باره همچنان مذاکرات ادامه دارد، از سوی دیگر اینکه خسارت را مسببین این حادثه پرداخت نمایند، مرتبط با حوزه حقوق خصوصی است و در این باره باید قوه قضائیه تصمیم بگیرد که بانیان این حادثه خسارت آن را پرداخت نمایند.

بهشتی پور گفت:، اما به نظر می رسد با توجه به وضعیتی که وجود دارد، این گروه های خودسر از عهده پرداخت این غرامت 1.3 میلیون پوندی بر نخواهند آمد و در نهایت این دولت است که باید چنین رقمی را از جیب مردم پرداخت کند، این در حالیست که دولت و نیرو های انتظامی نیز با توجه به وظایف حاکمیتی که دارند، باید در چنین مواقعی بتوانند گروه های معترض را کنترل نمایند، تا دیگر شاهد بروز این حوادث نباشیم.

این کارشناس حقوق بین الملل با تاکید بر اینکه متاسفانه حمله به سفارت خانه های دیگر کشور ها از منظر بین الملل برای کشورمان تبعات بسیار گسترده ای دارد، اعلام کرد: علاوه بر خسارات مادی که در این رابطه ایران متحمل می گردد، از نظر آسیب رساندن به وجهه کشورمان در سطح دنیا نیز این امر بسیار مخاطره آمیز است، در آن ایام به سفارت عربستان نیز حمله شد، این اقدام در نهایت باعث شد روابط دیپلماتیک بین دو کشور قطع گردد، بنابراین باید با چنین حرکت هایی برخورد گردد.

وی خاطر نشان ساخت: اگر قوه قضائیه با چنین گروه های برخورد قاطع نکند، بازهم در ادامه این احتمال وجود دارد که از دیوار سفارت کشور های دیگر نیز بالا رفته گردد، درحالیکه این اقدام به معنای تجاوز به خاک یک کشور است و به هیج عنوان دیگر نباید شاهد چنین حرکت های خودسرانه ای باشیم که چیزی جزء آسیب رساندن به منافع ملی کشورمان ندارد.

منبع: فرارو

به "جنجال غرامت 27 میلیارد تومانی سفارت بریتانیا؛ ماجرا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال غرامت 27 میلیارد تومانی سفارت بریتانیا؛ ماجرا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید