خبرنگاران تماس زیاد با مواد شیمیایی یکی از عوامل ویتیلیگو

به گزارش وبلاگ 20 بکس، تهران- خبرنگاران- یک متخصص پوست و مو گفت: تماس زیاد پوست با مواد شیمیایی و استعداد ژنتیکی باعث بیماری ویتیلیگو (لک و پیس) شده و منجر به اختلال در فراوری رنگدانه می گردد.

خبرنگاران تماس زیاد با مواد شیمیایی یکی از عوامل ویتیلیگو

دکتر فاطمه صادقی روز آدینه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ 20 بکس اضافه کرد: در اثر اختلال در فراوری رنگدانه، ملانوسیت ها سلول هایی در قسمت هایی از پوست که غشاهای مخاطی و شبکیه تخریب شده اند، فراوری می نمایند که لکه های سفید پوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می شوند.

وی گفت: ویتیلیگو بیماری است که موجب کمبود رنگدانه در پوست و بروز لکه های سفیدرنگ روی پوست می گردد، لکه های سفیدرنگ ممکن است به طور غیرمنظم در هر جایی از بدن باشند و به خاطر تفاوت بین لکه های سفید و رنگ خود پوست، این بیماری در افرادی با رنگ پوست تیره تر و بین 9 تا 20 سالگی در اطراف چشم، دهان، آرنج، زانو، انگشتان و کشاله ران ظاهر می گردد.

این پزشک متخصص ادامه داد: این بیماری در حدود یک تا 2 درصد از جمعیت جهان را مبتلا می نماید که می تواند غشاهای مخاطی بدن و شبکیه چشم را نیز درگیر کند و موهایی که در نواحی مبتلا به ویتیلیگو رشد می نمایند نیز ممکن است سفید باشند و این بیماری قابل درمان نیست.

صادقی از جمله عوامل مهم ابتلا به این بیماری تماس پوست با مواد شیمیایی و استعداد ژنتیکی فرد مبتلا به آن ذکر کرد که در نتیجه نقص در آنزیم های پوست ایجاد می گردد.

وی یادآور شد: یکی دیگر از عوامل بروز بیماری ویتیلیگو کمبود های تغذیه ای از جمله کمبود اسید فولیک و ویتامین ب 12 است.

متخصص پوست و مو توضیح داد: لبنیات و انواع گوشت، مرغ و ماهی حاوی ویتامین ب 12 هستند که می تواند نقش مهمی در پیشگیری از لک و پیس داشته باشد.

صادقی با بیان این که عامل دیگری که زمینه ایجاد ویتیلیگو را بوجود می آورد، عوامل التهابی و بیماری های دیابت و لوپوس است، گفت: امگا 3 موجود در ماهی یکی از مهم ترین عوامل تغذیه ای ضد التهاب است که حتی به صورت مکمل در زمان ایجاد التهاب برای افراد تجویز می گردد و در پیشگیری از آن نیز می تواند موثر باشد.

وی اضافه کرد: آفتاب سوختگی یک خطر جدی برای ابتلا به این بیماری است، بیمار باید پوست خود را از آفتاب محافظت نموده و از آن دوری کند، هنگامی که فرد در معرض نور خورشید قرار می گیرد، پوست رنگدانه ای به نام ملانین فراوری می نماید تا از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند.

این پزشک متخصص گفت: اما اگر فرد این بیماری داشته باشد، ملانین کافی در پوست وی وجود ندارد و باید از کرم ضد آفتاب استفاده کند تا از پوست در برابر آفتاب سوختگی و آسیب های طولانی مدت محافظت گردد.

وی توضیح داد: ویتیلیگو جزو بیماری های خودایمنی بدن است و هیچ وقت کاملا خوب نمی گردد و از بین نمی رود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران تماس زیاد با مواد شیمیایی یکی از عوامل ویتیلیگو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تماس زیاد با مواد شیمیایی یکی از عوامل ویتیلیگو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید