خبرنگاران رئیس جمهور مستعفی کوزوو به اتهام جنایات جنگی بازداشت شد

به گزارش وبلاگ 20 بکس، تهران - خبرنگاران - دیوان کیفری بین المللی مستقر در لاهه با صدور بیانیه ای ازبازداشت هاشم تاچی رئیس جمهور مستعفی کوزوو و انتقال او به یکی از بازداشتگاه های دیوان خبر داد.

خبرنگاران رئیس جمهور مستعفی کوزوو به اتهام جنایات جنگی بازداشت شد

به گزارش روز شنبه وبلاگ 20 بکس، با گذشت دو روز از اعلام حکم دادگاه ویژه کوزوو در لاهه (15 آبان) در تایید اتهام ارتکاب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت و به دنبال آن استعفای هاشم تاچی از سمت ریاست جمهوری این کشور، دیوان کیفری بین المللی مستقر در لاهه، پنج شنبه شب با انتشار بیانیه ای از بازداشت تاچی خبر داد.

بر اساس این بیانیه، رئیس جمهوری مستعفی کوزوو بازداشت شده و به یکی از بازداشتگاه های دیوان منتقل شده است.

کیفرخواستی که روز گذشته تائید شد در ماه ژوئن سال جاری (تیر ماه 99) صادر شده بود. در این کیفرخواست هاشم تاچی و چند فرمانده دیگر ارتش آزادی بخش کوزوو به دست داشتن در قتل بیش از 100 غیر نظامی در درگیری های سال های 1998 و 99 در جریان جنگ علیه صربستان برای کسب استقلال متهم شده اند

نیروهای امنیتی و نظامیان صربستان نیز پیشتر متهم به ارتکاب جنایت جنگی در جریان این درگیری ها شده و شماری از فرماندهان آنها در دادگاه ویژه دیگری در دیوان بین المللی محاکمه شده اند. همچنین در این کیفرخواست به قربانیان جنایات از جمله آلبانیایی تباران کوزوو، صرب ها، رومی ها و همچنین مخالفین سیاسی اشاره شده است.

هاشم تاچی اواخر دهه 90 میلادی مدتی فرمانده ارتش آزادی بخش کوزوو و پس از استقلال این کشور در سال 2008 نخست وزیر و از 2016 در سِمت ریاست جمهوری این کشور قرار داشت. وی در نشستی خبری در شهر پریشتینا، پایتخت کوزوو، علت کناره گیری از قدرت را حفاظت از جایگاه ریاست جمهوری اعلام کرد

هاشم تاچی روز گذشته در جمع وبلاگ 20 بکس اعلام کرد که آماده پاسخگویی به اتهام های خود در برابر دیوان بین المللی است درحالی که قاضیان دادگاه لاهه با حضور او به عنوان رئیس جمهوری در جلسات رسیدگی مخالفت کرده اند. تا کنون اطلاعات دقیقی از جزئیات تاریخ برگزاری نخستین جلسه محاکمه تعیین نشده است.

قرار است رئیس مجلس کوزوو تا زمان انتخاب رئیس جمهور جدید سرپرستی دولت و اداره امور کشور را بر عهده بگیرد.

دادگاه ویژه کوزوو در لاهه در پی فشارهای بین المللی برای رسیدگی به جنایاتی که در جنگ های داخلی در یوگسلاوی سابق رخ داده و آلبانی های کوزوو تبار در آن دخالت داشته اند تشکیل شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران رئیس جمهور مستعفی کوزوو به اتهام جنایات جنگی بازداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رئیس جمهور مستعفی کوزوو به اتهام جنایات جنگی بازداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید