خبرنگاران سطح آلودگی ملخ صحرایی در نهبندان افزایش یافت

به گزارش وبلاگ 20 بکس، بیرجند - خبرنگاران - فرماندار نهبندان گفت: وسعت آلودگی ملخ صحرایی در این شهرستان با شناسایی یک کانون 20 هزار هکتاری در روز گذشته به 63 هزار هکتار افزایش یافته است.

خبرنگاران سطح آلودگی ملخ صحرایی در نهبندان افزایش یافت

مجید بیکی روز پنجشنبه در دیدار با کارکنان جهاد کشاورزی نهبندان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اضافه نمود: کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین آلات مهمترین مشکل شهرستان در مبارزه با ملخ صحرایی است.

وی گفت: ملخ صحرایی از سال گذشته وارد شهرستان شد ولی این آفت در سال جاری هجوم طغیانگری دارد که باید به موضوع هجوم ملخ صحرایی به عنوان چالش استانی نگاه شود و از ظرفیت سایر شهرستان ها به خصوص نیروی انسانی استفاده شود.

فرماندار نهبندان خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از ظرفیت کارشناسان جهاد در سایر شهرستان ها استفاده یا مجوز بکارگیری نیروی آزاد را برای شهرستان صادر کند.

وی گفت: تا به امروز مبارزه و سم پاشی با ملخ صحرایی در حدود 22 هزار هکتار از اراضی شهرستان نهبندان اجرا شده و اکنون پوره های ملخ در حال تبدیل به ملخ کامل هستند.

بیکی اضافه نمود: هنوز هواپیمای سم پاش از مرکز کشور به شهرستان ارسال نشده که با توجه به تکثیر پوره ها و تبدیل شدن آنها به ملخ کامل، ارسال آن نیاز ضروری است.

وی همچنین گفت: جهش های خوبی در بخش کشاورزی شهرستان به ویژه در زمینه آبیاری نوین، احداث سازه های آبخیزداری، بازسازی قنوات و احداث گلخانه ها اجرا شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید برای ظرفیت های نهبندان به خصوص در بخش کشاورزی و دامداری برنامه های عملیاتی داشته باشیم اضافه نمود: تا به امروز 30 درصد از اراضی کشاورزی نهبندان به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده که از میانگین استانی هم بیشتر است.

فرماندار نهبندان گفت: مبارزه با ملخ صحرایی چالش هایی را در سایر فعالیت ها و ماموریت های جهاد کشاورزی شهرستان ایجاد کرده است اما از کارکنان جهاد کشاورزی می خواهیم که ماموریت خود مبنی بر توسعه بخش کشاورزی را در کنار مبارزه با این آفت دنبال کنند.

وی گفت: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان با توجه به شرایط کم آبی استان و شهرستان تمرکز و وقت ویژه ای برای احداث گلخانه بگذارد و افرادی که تمایل دارند، حمایت شوند تا در زمینه احداث گلخانه ورود پیدا کنند.

وی بیان کرد: تکمیل صنایع فرآوری محصولات کشاورزی یکی از حلقه های مفقود بخش کشاورزی است که نیاز است برای افزایش ارزش اضافه نموده محصولات کشاورزی به این سمت حرکت کنیم.

نخستین مورد هجوم ملخ صحرایی اوایل اردیبهشت سال جاری در مناطقی از شهرستان نهبندان شناسایی شد و چند شهرستان دیگر استان را هم درگیر کرد.

به گفته مسوولان استان ملخ های صحرایی از استان های همجوار وارد خراسان جنوبی شده اند.

خراسان جنوبی 11 شهرستان دارد و نهبندان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران سطح آلودگی ملخ صحرایی در نهبندان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سطح آلودگی ملخ صحرایی در نهبندان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید