خبرنگاران ضد آفتاب فضایی هم ساخته شد

به گزارش وبلاگ 20 بکس، تهران- خبرنگاران- محققان با الهام از ضدآفتاب، محافظی برای فضانوردان ابداع نموده اند که از آنها در برابر اشعه های خطرناک فضایی محافظت می نماید.

خبرنگاران ضد آفتاب فضایی هم ساخته شد

به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه نورث وسترن با ساختن نوع جدیدی از ملانین غنی شده با سلنیوم، یک ماده بیولوژیکی به نام سلنوملانین ایجاد کردند که از بافت های انسانی محافظت می نماید.

آزمایش این ماده بیولوژیکی در آزمایشگاه نشان داد که سلول هایی که به این ضد آفتاب آغشته شده بودند، پس از قرار دریافت در معرض دوز کشنده ای از اشعه، چرخه عادی حیاتشان را ادامه دادند.

آزمایش های دیگر نشان دادند، زمانی سلنوملانین به خودی خود در بدن تکثیر می گردد که سلول ها مواد مغذی مناسب دریافت نمایند؛ به این ترتیب فضانوردان می توانند هنگام سفر به فضا محافظی برای بدنشان فراوری نمایند.

ناتان جیانشی رهبر این تحقیق گفت: توجه روزافزون به سفرهای فضایی و احتیاج به مواد زیستی که چند کاربردی هستند و از بدن انسان دربرابر اشعه های رادیواکتیو محافظت می نمایند، سبب شده تحقیقات زیادی درباره ظرفیت های ملانین انجام گردد.

وی اضافه نمود: وی کائو یکی از همکاران ما در تحقیق پست دکتری خود متوجه شد ملانین حاوی سلنیوم قابلیت بهتری برای حفاظت در برابر اشعه ها دارد.

ملانین در بیشتر ارگانیسم های زمین وجود دارد. هرچند این ماده به عنوان رنگدانه پوست و مو و چشم مشهور است، اما از سلول ها در برابر اشعه های رادیواکتیویته نیز محافظت می نماید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ضد آفتاب فضایی هم ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ضد آفتاب فضایی هم ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید