دریاچه و چشمه زیبای غربال بیز در یزد ، عکس

به گزارش وبلاگ 20 بکس، نام غربال بیز به دلیل حفره های متعدد دامنه کوه بر این منطقه گذاشته شده که در فصل های پر باران، آب چشمه غربال بیز از دامنه کوه جاری می نماید.

دریاچه و چشمه زیبای غربال بیز در یزد ، عکس

دیدنی های استان یزد آنقدر زیاد است که برای تماشای همه آنها اگر ماه ها در یزد بمانید هم کم است. یزد با این حال به عنوان یک استان گرم و خشک و تاریخی شناخته می گردد که بناهای سنگی و خشتی و معماری زیبایی دارد. اما می خواهیم به شما بهشتی را در یزد معرفی کنیم که از زیباترین پدیده های طبیعی ایران است.

دریاچه غربال بیز در ناحیه ای خوش آب و هوا و خوش منظره بین شهر مهریز و یزد واقع شده است. طبیعت منطقه آن قدر دیدنی و آب و هوای آن آنقدر لطیف است که مردم استان هر سال در فصل گرم سراغ غربال بیز می فرایند. نام غربال بیز به دلیل حفره های متعدد دامنه کوه بر این منطقه گذاشته شده که در فصل های پر باران، آب چشمه غربال بیز از دامنه کوه جاری می نماید. چشمه غربال بیز از مناظر کوهستانی جذاب مهریز است که در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است.

محوطه غربال بیز نیز در کنار بخشی از ارتفاعات شیرکوه واقع شده است و یکی از دو چشمه مهم استان است . اطراف چشمه دارای پوشش گیاهی درمنه است. آب غربالبیز بصورت سرریز از مظهر چشمه ظهور میکند که حفره های چشمه در وسعت 40 متر مربع پراکنده شده است.

دریاچه غربال از لحاظ تاریخی هم اهمیت و ارزش فراوانی آثاری مثل ظروف سفالی، ادوات مفرغی ، بقایای شهر باستانی و گورهای خورشیدی و… در منطقه کشف شده که از تمدن های متفاوت مثل عصر حجر، مفرغ، آهن، مادها، اشکانیان و ساسانیان است.

تنوع این آثار و سبک معماری منطقه و ویژگی های قبرهای پیدا شده نشان می دهد که عمر سکونت در این منطقه به اوایل دوران هخامنشی می رسد. در واقع وجود آب باعث شده که این منطقه یکی از ابتدایی ترین سکونت گاه های مردم ایران باشد.

مساحت تقربیی آبریز چشمه غربال بیز 10 کیلومتر مربع است.بیشترین میزان آب دهی چشمه غربال بیز 1270 لیتر در ثانیه است که در زمان بارندگی و عمدتاً در فصل بهار صورت می گیرد از جمله ویژگی های آب چشمه غربال بیز این است که آب آن تغییر رنگ نمی دهد و کیفیت آن نیزتغییر نمی نماید و با اینکه از شکاف کوه خارج می گردد دارای ماهی نیز می باشد و راز چشمه غربال بیز هنوز برای مردم ناگگردده مانده است.

ماهی هایی که همراه با این آب از کوه بیرون می آیند، از نوع ماهی کور هستند و مردم معتقدند که این ماهی ها در طول قرن ها در زیر زمین و داخل کوه فراوری مثل نموده و پرورش می یابند؛ این ماهی ها به دلیل آن که در معرض نور خورشید قرار نداشتند رنگی روشن دارند. ماهی های کور منبع غذایی پرنده های ماهی خواری هستند که در فصل کوچ، از طرف بخش های شمالی به سمت جنوب مهاجرت می نمایند. این مساله یکی از جاذبه های طبیعی منطقه است.

منبع: گردشبان

به "دریاچه و چشمه زیبای غربال بیز در یزد ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه و چشمه زیبای غربال بیز در یزد ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید