سرمایه گذاران برای این شرکت نفتی سرودست می شکنند

به گزارش وبلاگ 20 بکس، در حالی که شرکت های اکتشاف و فراوری آمریکایی با کاهش اقبال سرمایه گذاران روبرو شده اند، به نظر می رسد شرکت های نفت و گاز دولتی خاورمیانه مسئله ای در جذب سرمایه گذاری های خارجی ندارند.

سرمایه گذاران برای این شرکت نفتی سرودست می شکنند

به گزارش وبلاگ 20 بکس، شرکت های ملی نفت خاورمیانه به محرمانگی معروف هستند و عرضه اولیه عمومی سهام شرکت آرامکوی سعودی که با تبلیغات فراوانی صورت گرفت، یک استثنا به شمار می رود. اما با ورود آن ها به بازارهای سرمایه خارجی به منظور مدرنیزه کردن و توسعه فعالیت هایشان، مورد توجه قرار گرفته اند.

کسی را نمی توان پیدا کرد که درباره عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو نشنیده باشد، اما شاید عده معدودی خبر دارند که یک غول نفتی خاورمیانه ای دیگر در واقع در این عرصه از آرامکو جلو زده باشد.

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) گوهر تاج امارات متحده عربی است. ادنوک به عنوان یکی از متنوع ترین گروه های انرژی و پتروشیمی فراوری روزانه حدود سه میلیون بشکه نفت و 10.5 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی دارد. ادنوک همچنین 14 زیرمجموعه تخصصی و جوینت ونچر دارد که این شرکت را برای رشد مالی امارات متحده عربی و این اواخر ورود به پروژه های انرژی تجدیدپذیر جدید حائز اهمیت ساخته است.

در حالی که همه توجهات به آرامکو معطوف بوده، ادنوک بدون این که مانند سعودی ها هیاهو راه بیاندازد، میلیاردها دلار در بازارهای خارجی جمع نموده است.

طبق گزارش رویترز، ادنوک طی سه سال گذشته در بازارهای خارجی بیش از 19 میلیارد دلار یا حدود دو سوم مبلغی که آرامکو از عرضه اولیه عمومی سهام خود به دست آورده بود، تهیه نموده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ادنوک برای جذب سرمایه گذاری های خارجی بیشتر طرح های اصلاحات و مدرنیزه سازی به اجرا گذاشته و میخواهد 45 میلیارد دلار برای توسعه و رشد کسب و کار پالایش و پتروشیمی خود سرمایه گذاری کند. این شرکت حدود سه درصد از تقاضای جهانی برای نفت را تامین می نماید و تخمین زده شد در سال 2017 به میزان 3.1 میلیون بشکه در روز نفت و 9.6 میلیارد فوت مکعب گاز فراوری نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرمایه گذاران برای این شرکت نفتی سرودست می شکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاران برای این شرکت نفتی سرودست می شکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید