ضد ضربه شدن سطوح ضد آب با فناوری نانو

به گزارش وبلاگ 20 بکس به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یکی از نقاط ضعف سطوح آب گریز، حساسیت آنها به ضربه و آسیب های فیزیکی است. سطوح ابرآبگریز طوری آب را دفع می نمایند که با هیچ سطح دیگری قابل قیاس نیستند. این امر باعث می گردد که آنها برای پوشش های ضدمیکروبی بسیار مفید باشند چرا که باکتری و ویروس ها و دیگر عوامل بیماری زا نمی توانند به این سطوح بچسبند. با این حال، سطوح ابرآبگریز یک نقص عمده دارند، آنها به شدت مستعد بریدگی، خراش و گود افتادن هستند.

ضد ضربه شدن سطوح ضد آب با فناوری نانو

اگر یک سطح ابرآبگریز آسیب ببیند، منطقه آسیب دیده به سادگی مایعات را به دام انداخته و مزیت پوشش از بین می رود. به تازگی محققانی از چین و فنلاند پیروز به ساخت پوششی شدند که دارای خاصیت ابرآبگریز بوده و در عین حال در برابر صدمات فیزیکی، ضربه و همچنین برخورد اجسام تیز مقاوم است و عملکرد آبگریزی خود را از دست نمی دهد.

این گروه تحقیقاتی که نتایج یافته های خود را در نشریه Nature به چاپ رساندند، نشان دادند که این سطح با استفاده از فلز، شیشه و سرامیک قابل فراوری است.

خاصیت ابرآبگریزی این سطح نیز به دلیل وجود ساختارهای نانومقیاس در آن است. وجود الگوهای نانومقیاس با ساختارهای لانه زنبوری در سطح موجب می گردد تا مایعات به راحتی دفع شوند.

روی این الگوها با یک ماده شیمیایی پوشش داده شده است تا بتواند این سطح را از گزند آسیب های ساختاری و فیزیکی حفظ کند.

رابین راس از فیزیک دانان دانشگاه آلتو که در این پروژه همکاری دارد می گوید: لایه محافظ را می توان تقریبا از هر ماده ای ساخت، این اتصال به سطح موجب می گردد تا محصول نهایی قوی و مستحکم باشد. ما این ساختار لانه زنبوری دارای پوشش محافظ را در اندازه های مختلف و از موادی متفاوت فراوری کردیم. نکته جالب توجه در این محصول آن است که این کار را می توان برای مواد مختلف به کار برد، در واقع این فناوری انعطاف پذیر بوده و طراحی آن برای ساخت انواع سطوح ضدآب بادوام قابل استفاده است.

این فناوری را برای فراوری لایه های مورد استفاده در پنل های خورشیدی نیز می توان به کار برد، جایی که رطوبت و خاک به مرور به سطح جذب شده و کارایی پنل ها را کاهش می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ضد ضربه شدن سطوح ضد آب با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضد ضربه شدن سطوح ضد آب با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید