عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید 19 را مشخص می نمایند

به گزارش وبلاگ 20 بکس، نتایج مطالعات صورت گرفته با سایر واکسن ها نشان می دهد عوامل زیادی می تواند بر پاسخ ایمنی بدن در واکنش به واکسیناسیون تاثیر داشته باشد؛ یکی از این عوامل ممکن است خلق وخوی فرد باشد.

عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید 19 را مشخص می نمایند

به نقل از نیوز دیدگاه مثبت می تواند واکنش بدن ما به واکسیناسیون را افزایش دهد. آنا مارسلند، روانشناس دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیا، اظهار کرد: در حالی که این مورد با واکسن های کووید 19 آنالیز نشده اما نتایج تحقیقات پیشین که به ارتباط روحیه با واکسن های مختلف پرداخته ، می تواند بینشی در خصوص عوامل موثر بر واکسن کووید 19 هم ارائه دهند.

مارسلند گفت: می دانیم افراد مثبت اندیش، شاد و پرانرژی پاسخ بهتری به واکسن ها نشان می دهند.

وی اضافه کرد: نتایج بعضی از تحقیقات من نشان داده افرادی که این گرایش های مثبت را دارند، نسبت به واکسن هپاتیت B بهتر پاسخ نشان می دهند؛ بعلاوه در برابر این بیماری بهتر محافظت می شوند.

به گفته او تحقیقی که در سال 2017 به وسیله محققان دانشگاه ناتینگهام انجام شد، نتایج مشابهی در خصوص تزریق واکسن آنفلوآنزا ارائه کرد و تعیین شد که تاثیر خلق وخوی فراتر از یک فرد ذاتا شاد است. یکی از جنبه هایی که در مطالعه مورد آنالیز نهاده شد، حال و هوای شرکت نمایندگان در روز دریافت واکسن بود.

مارسلند می گوید: خلق وخوی روز دریافت واکسن با اندازه پاسخ به واکسن آنفلوآنزا مرتبط است. بنابراین افرادی که در این روز مثبت تر می اندیشند، در واقع پاسخ بیشتری به واکسن آنفلوآنزا نشان می دهند.

فعالیت های مارسلند در زمینه ای به نام روان درمانی و ایمونولوژی است که نحوه تعامل سیستم عصبی مرکزی و سیستم ایمنی را آنالیز می نماید.

وی اعلام کرد: ما که در این زمینه فعالیت می کنیم به ارتباط عوامل روان شناختی و شیوه زندگی با خطر ابتلا به بیماری های عفونی و پاسخ به واکسیناسیون علاقه مند هستیم و فکر می کنم کارهایی که ما انجام داده ایم، مربوط به همه گیری فعلی بوده است.

نتایج تحقیقات نشان داد در حالی که احساس خوب ممکن است با پاسخ ایمنی بهتر یا سریع تر مرتبط باشد، از سوی دیگر استرس، پاسخ ایمنی را مختل می نماید.

عوامل موثر بر ایمن سازی

آنلیس مدیسون، دانشجوی دکتری کالج پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو و محقق اصلی مطالعه منتشر شده در نشریه Perspectives on Psychological Science، نتایج مطالعات مختلف بر عوامل موثر بر ایمن سازی در سایر واکسن ها را توضیح داده است.

وی اظهار کرد: 49 آزمایش بالینی مختلف انسانی را آنالیز کردیم که نشان داد به طور کلی مواردی مانند استرس مزمن، اضطراب، افسردگی، رفتارهای مانند کم تحرکی، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد الکل و رژیم غذایی نامناسب می تواند بر پاسخ آنتی بادی و سلول های تی تاثیر منفی بگذارند.

نتایج هیچ یک از این مطالعات نشان نداد که این عوامل می تواند اثرات محافظتی واکسن را به طور کامل نفی کند اما تعیین شد که این عوامل می تواند با افزایش تدریجی ایمنی یا سطح پایین تر آنتی بادی های فراوری شده ارتباط داشته باشد.

یکی از جالب ترین نمونه هایی که استرس را به اسم یک عامل کلیدی برجسته می نماید، مطالعه ای بود که روی دانشجویان پزشکی در یک دوره زمانی بسیار استرس زا هنگام امتحانات انجام شد.

مدیسون ادامه داد: محققان دانشجویان جوان و سالم پزشکی را با واکسن هپاتیت B واکسینه کردند و مهمتر این که واکسن هپاتیت B بسیار موثر است و کارایی آن تقریبا با واکسن کووید برابر است. آنان دریافتند دانشجویان پزشکی که در طول دوره امتحان سه روزه استرس و اضطراب بیشتری داشتند، در افزایش سطح آنتی بادی های محافظتی بالینی هم زمان بیشتری صرف کردند.

علت این که نمی توانید بلافاصله پس از دریافت واکسن کووید 19 دیگران را در آغوش بگیرید، این است که برای ایجاد ایمنی به وسیله واکسن در سیستم بدن زمان ضروری است. محققان معتقدند که سرعت رشد ایمنی می تواند تحت تاثیر عوامل شخصی قرار گیرد.

مدیسون می گوید: به اسم مثال در صورت وجود استرس مزمن ممکن است بیش از 2 هفته طول بکشد تا مصونیت پیدا کنید.

تغییر روحیه کوتاه مدت یا بلند مدت؟

در این مطالعه سطح استرس و حمایت اجتماعی دانشجویان به صورت گروهی در طول سال تحصیلی تقریبا مشابه بود و نشان می دهد که واکنش مختلف به واکسن مربوط به دوره امتحان و سطح استرس در زمان واکسیناسیون است.

نتایج یک مطالعه دیگر نشان داد که سطح استرس در 10 روز پس از واکسیناسیون ممکن است از 2 روز قبل از دریافت واکسیناسیون مهمتر باشد(موردی که دلگرم نماینده است). با توجه به این که بسیاری از افرادی که واکسن کووید 19 را دریافت نموده اند، بعد از تزریق احساس تسکین و استرس کمتری داشتند.

نتایج این تحقیق با توجه به آسیب روانی و استرس ناشی از همه گیری و فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهمتر است چون بسیار سخت است که در طول یک بیماری همه گیر جهانی تحت فشار قرار نگیریم.

مدیسون ابراز کرد: برای افرادی که با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می نمایند(نتایج مطالعات نشان داده است که افسردگی طی همه گیری بیش از حد معمول اتفاق افتاده است) دریافت واکسن ممکن است سیگنالی برای تجمع و مشارکت در مراقبت از خود ازجمله جستجوی مراقبت های بهداشت روانی باشد.

حمایت اجتماعی

نتایج مطالعات دیگر نشان می دهد که حمایت اجتماعی در زمان واکسیناسیون به افزایش پاسخ های ایمنی یاری می نماید.

مدیسون می گوید: حمایت اجتماعی واقعا می تواند در برابر تاثیر منفی استرس بر بدن و سیستم دفاعی بدن ما موثر باشد بنابراین واقعا سعی می گردد ارتباط اجتماعی را در زمان واکسیناسیون در اولویت قرار دهید.

خواب

نتایج تحقیقات نشان می دهد که عامل مهم دیگر خواب است.

مارسلند تاکید نمود: در واقع شواهد قانع نماینده ای وجود دارد که نشان می دهد خواب با اندازه پاسخ آنتی بادی به واکسیناسیون ارتباط دارد.

در یکی از تحقیقات اجرا شده در مقاله مدیسون، افراد جوان که 36 ساعت بعد از دریافت واکسن هپاتیت A اجازه خوابیدن نداشتند، یک ماه بعد نیمی از آنتی بادی های خود را در مقایسه با افرادی که بعد از تزریق واکسن به آنها اجازه خواب کامل شبانه داده شد از دست داده بودند.

مارسلند توصیه کرد: افرادی که در زمان دوز بعدی واکسن کووید-19 قرار دارند، سعی نمایند خوابی راحت داشته باشند و در زمان واکسیناسیون زیاد خسته نباشند.

تاثیر عوامل روانی و رفتاری بر کارایی واکسن کووید-19

هر دو دانشمند گفتند که باید تحقیقات بیشتری در خصوص این پدیده ها و نحوه تعامل آنها با واکسن های کووید 19 انجام گردد.

اما تحقیقات اجرا شده در این زمینه به ما این ایده را می دهد که چگونه می توانیم برای دریافت واکسن کووید 19 آماده شویم.

این راستا تحقیق که حدود 30 سال گذشته در حال اجرا بوده، با انواع مختلف واکسن از جمله واکسن ویروس آنفلوانزا و واکسن پنومونی پنوموکوک، هپاتیت و واکسن HIV آزمایش شده و تعیین شده است که پاسخ های روانی و رفتاری 2 جنبه از پاسخ ایمنی سازگار به واکسن است.

بنابراین اگرچه این موارد هنوز با واکسن کووید آزمایش نشده است اما به دلایل زیادی می توانیم باور کنیم که این عوامل می توانند تداوم داشته باشند.

مدیسون اعلام کرد: نتایج چندین مطالعه نشان می دهد حتی مداخلات نسبتا کوتاه مدت مانند خواب راحت شبانه یا به حداقل رساندن استرس در چند روز قبل از دریافت واکسن هم تاثیر مثبتی بر پاسخ واکسن داشته است.

وی این مورد را امیدوارنماینده ترین بخش نامید و گفت: این نتایج نشان می دهد که حتی اگر فردی با جنبه های متعدد زندگی خود دست و پنجه نرم می نماید، حتی گام های کوچک هم می تواند به اثربخشی واکسن یاری کند.

هر چیزی که بتواند به شما یاری کند در روز واکسیناسیون در ذهنیت مثبت تری قرار بگیرید، ارزش کوشش برای دریافت برترین پاسخ را از واکسیناسیون برای مقابله با این بیماری همه گیر و محافظت از خود به برترین شکل ممکن را دارد.

به خاطر داشته باشید که این تحقیق به این معنا نیست که واکسن کووید 19در صورتی که در روز دریافت واکسن با کمی اضطراب حاضر شوید، کارایی نخواهد داشت بلکه نکته مهم این است که افراد باید سعی نمایند در این روز با استراحت حاضر شوند و تا آنجا که می توانند احساس مثبت و بدون استرس داشته باشند.

منبع: همگردی

به "عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید 19 را مشخص می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید 19 را مشخص می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید