فاز دوم پایگاه داده های گیاهان دارویی زیست بوم ایران راه اندازی می گردد

به گزارش وبلاگ 20 بکس، پایگاه داده های گیاهان دارویی بومی ایران، پروژه ای است که اطلاعات سودمندی را در خصوص مواد موثره موجود در گیاه را در اختیار پژوهشگران قرار می دهد. فاز دوم این طرح با افزودن اطلاعات مربوط به 100 گیاه برتر دارویی زیست­ بوم ایران، به زودی شروع به کار خواهد نمود.

فاز دوم پایگاه داده های گیاهان دارویی زیست بوم ایران راه اندازی می گردد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری وبلاگ 20 بکس از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فاز دوم پایگاه داده ویژگی های فیزیک وشیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی زیست بوم ایران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، راه اندازی می گردد.

روح الله فیروزی عضو هیئت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران و مجری این طرح در این باره گفت: این طرح تحقیقاتی با طبقه­ بندی کردن اطلاعات فیزیکی، شیمیایی، دارویی و محاسباتی مربوط به مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب این وب­گاه، امکان جستجوی هدفمند و سریع برای متخصصان و پژوهشگران فعال در حوزه دارویی (سنتز و طراحی) را فراهم نموده است. در حال حاضر اطلاعات مربوط به 226 گیاه در این پایگاه قابل دسترسی است.

وی با اشاره به همکاری های انجام شده با ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: به زودی فاز دوم این طرح با حمایت این ستاد راه اندازی می گردد. در این فاز اطلاعات مربوط به 100 گیاه برتر دارویی زیست­ بوم ایران بارگذاری می گردد.

وی با اشاره به بعضی ویژگی های زیست بوم گیاهان دارویی در ایران، اضافه نمود: مهمترین دستاورد این طرح، دیجیتالیزه کردن اطلاعات فیزیک وشیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی ایران در قالب یک پایگاه داده با قابلیت جستجوی هدفمند است. تدارک شیوه های متنوع جستجو در این پایگاه داده، فرصت و امکان بسیار بزرگی را برای محققین داروساز ایجاد می نماید تا برای داروهای سنتز شده موجود در بازار که غالباً ارزبری بالایی دارند، کاندیداهای جدید بر پایه گیاهان دارویی پیشنهاد گردد.

فیروزی نقش چنین پایگاه داده هایی را در معرفی گیاهان دارویی زیست بوم ایران بسیار مهم و حیاتی ارزیابی کرد و اضافه نمود: معرفی گیاهان دارویی ارزشمند و بومی ایران می تواند منجر به سرمایه گذاری های جدید و فراوری فناوری ­های دانش بنیان در این حوزه گردد. همچنین زمینه صادرات گیاهان دارویی کشور تقویت می گردد، چرا که وجود چنین پایگاه­ داده هایی، ارتباط زیادی بین شرکت های فراوری کننده گیاهان دارویی و محققین این رشته برقرار خواهد نمود.

4112/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "فاز دوم پایگاه داده های گیاهان دارویی زیست بوم ایران راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاز دوم پایگاه داده های گیاهان دارویی زیست بوم ایران راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید