فرمان اقتصاد را از دست سیاسیون بگیرید، متاسفانه بعضی از مسئولان از صداقت دهه شصت دور شده اند

به گزارش وبلاگ 20 بکس، خبرنگاران: آرمان ملی گفت وگویی با مهدی کرباسیان، از مدیران باسابقه و از صاحب نظران مالی کشور انجام داده است.

فرمان اقتصاد را از دست سیاسیون بگیرید، متاسفانه بعضی از مسئولان از صداقت دهه شصت دور شده اند

به گزارش گزیده این گفت وگو در ادامه می آید:

*اقتصاد ایران سال ها است دچار رکود تورمی شده و این رویه در دنیا جزء مرض های نادر مالی کشورها در دنیا محسوب می گردد. یعنی کشورها یا دچار رکود هستند یا و رکود تورمی بسیار نادر است. ولی متاسفانه طی دهه های گذشته هم ما در بعضی مواقع به صورت جدی دچار بودیم. جالب این است که مانند همه مرض های مالی، برای حل این معضل هم راه چاره وجود دارد، اما متاسفانه با همه تجربه ای که کسب نموده ایم به راه چارهها عمل نمی کنیم. در حال حاضر کشور از طرفی دچار تورم بالای 40 درصد است که این تورم در اقلام و مواد غذایی قشر ضعیف جامعه یعنی دهک چهار و پنج نزدیک 70درصد حس می گردد و از طرف دیگر رکود به حدی رسیده که فراوری ناخالص داخلی چند سالی است که فرایند منفی را طی می نماید و می بینیم که طی یکی دو سال گذشته کوچک شده و در یک سال 1398 مالی کشور 12درصد کوچک شد. اینها موجب می گردد که نهایتا به سمت فلاح نمی رود.

*برای اینکه بتوانیم این معضل را حل کنیم باید بحث معیشت و رفاه مردم جزء اصول اولیه اداره کشور قرار بگیرد، الان مشکل اساسی که وجود دارد این است که سایه سیاست بر اقتصاد از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، همواره وجود داشته و در بعضی زمان ها این سایه بیشتر هم بوده است. ضمن اینکه در کنار آن بحث تحریم و در بعضی زمان ها مانند دو سه سال اخیر تشدید تحریم ها، موجب شد سیاسیون مساله رفاه و معیشت مردم را بیشتر در شعار ها مطرح نمایند و موضوع اصلاح سیاست ها را جزء اصول برمبنای اهداف دیگری قرار بدهند و این خود موجب شده تا تبعات مالی برای مردم و کشور ایجاد گردد. باید بپذیریم که در خصوص سیاست ها تجربه ای در سال های 80 تا 83 بدست آمد و براساس آن سیاسیون با سیاست ها و تعاملات بین المللی، تثبیت سیاست های داخلی و تا حد زیادی همدلی بین مسئولان و با حمایت مردم، مبانی مالی را در دستور کار قرار دهند و این موجب شد که در آن سال ها ببینیم و صندلی مالی کشور از رتبه چهار به سمت رتبه سه حرکت کند ولی الان در صندلی هفتم قرار داریم؛ یعنی بدترین شرایط مالی که می توان برای یک کشور پیش بینی کرد. تجربیات گذشته نشان داد که اگر مبانی مالی را در دستور کار قرار دهیم و سیاسیون با آن همراه شوند می توان گفت که ما از این پیچ مالی تا حدی جدا خواهیم شد. در سال 83 با اعلام جورج بوش، رئیس جمهوری وقت آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران و در سال 97 با خروج آمریکا از و تشدید تحریم ها، موجب شد امکان اتخاذ بعضی از تصمیمات عقلایی مالی هم از بین برود به این دلیل که فرمان این موضوع بیشتر دست سیاسیون است تا مالیون موجب شده تا همین شرایط هم بدتر گردد. بنابراین به نظر می رسد برای برون رفت باید به مبانی علمی اقتصاد توجه کنیم، همدلی، وحدت و اجماع برای اینکه موارد به خوبی انجام گردد، صورت بگیرد. ضمن اینکه بحث رفاه و معیشت مردم و حمایت از فراوری و مهمتر از حمایت از سرمایه گذاری در دستور کار قرار بگیرد. اگر بخواهیم از چرخه فقر خارج شویم به جز حرکت به سمت سرمایه گذاری و فراوری، راه دیگری نداریم. بدیهی است در اینجا مسئولان و دولت همکاری نمایند تا سرمایه اجتماعی افزایش پیدا نمایند تا مردم در صحنه پشتیبان باشند و حرکت کند.

*بدیهی است بخش هایی که بیشترین تاثیر را از تورم و رکود می گیرند اول مردم ضعیف جامعه هستند، اگر این حرف درست باشد که 60میلیون نفر براساس اعلام هایی که شده، احتیاج به یارانه دارند، نشان دهنده شرایط بد مالی است چراکه در اینصورت تقریبا سه چهارم از جمعیت جامعه زیر خط معیشت خوب هستند. یعنی می توان گفت که دهک های پنج و شش را هم شامل شده است. بنابراین برای اینکه اینها از تورم خارج شوند باید فراوری و اقتصاد حرکت نمایند تا اشتغال ایجاد و باعث گردد. برای این موضوع نهایتا باید تصمیمات اساسی گرفته گردد. یکی از تصمیماتی که باید گرفته گردد این است که بپذیریم با وجود گذشت 40سال از برقراری حکومت اسلامی، شورای امنیت ملی یا مجمع تشخیص مصلحت نظام یا یک جای دیگر تعیین گردد و ظرف شش یا هشت ماه یا یک سال آنالیز کند که کدام سیاست ها در جهت منافع ملی و عزت کشور اتخاذ شده و هر آنچه که غلط بوده و احتیاج به اصلاح دارد، را آنالیز کند. جمهوری اسلامی ایران باید بتواند با اقتدار و عزت از مردم حمایت و با آنها حرکت کند. سیاسیون هم باید بپذیرند که توجه به رفاه و معیشت مردم از اصول اولیه است و از تصمیمات روزمره هیجانی و این روزها از تصمیمات سیاسی حزبی دور شوند و توجه به مردم را نه فقط در حرف که در عمل نشان دهند.

*متاسفانه بعضی از مسئولان از صداقت سال های اولیه انقلاب و دهه شصت دور شده اند و باید به این حوزه برگردند و همدلی و اخلاق را حفظ نمایند و آن را به جامعه برگردانند و سرمایه اجتماعی را افزایش دهند.

*نکته مهم که در خصوص ریاست جمهوری وجود دارد این است که این دوره باید فرق اساسی داشته باشد و آن این است که رئیس جمهور باید خیلی صریح برنامه های خود را در تمام زمینه های سیاست های خارجی و داخلی، حوزه اقتصاد، امور اجتماعی و فرهنگی مطرح کند؛ مردم به برنامه ها رأی می دهند دلیل آن هم این است که وقتی به افراد رأی داده می گردد، افراد بعدا به تعهدات شان که در شعارهای انتخاباتی مطرح نموده اند، عمل نمی نمایند و این موجب می گردد نهایتا کشور و مردم دچار مشکل شوند. اخیرا بحثی در خصوص برگزاری رفراندوم در بعضی از مسائل اساسی کشور، به نظر می رسد رئیس جمهور می تواند در صحبت هایش موارد اصلی را مطرح کند، رای مردم به معنای تایید این سیاست ها خواهد بود. نکته اصلی ایجاد همدلی و وحدت ملی در مردم است تا از مواضع ایران حمایت نمایند. در کنار آن باید قوای مقننه و قضائیه و همچنین باقی نهادهای حکومتی همه در خدمت دولت و رئیس جمهور قرار بگیرد تا بتواند تکلیف خود را در جهت رفاه مردم و سربلندی کشور انجام دهد و کشور را به صندلی خودش برگرداند و از صندلی هفت در دنیا بتوانند آن را به صندلی دو و سه برساند. کشور از نظر انرژی، معدن، نیروی انسانی، صندلی استراتژیک، دسترسی به آب های بین المللی، فرهنگ و دانش قوی و اعتقادی در صندلی ویژه ای واقع شده است و جزء کشورهایی است که می توانیم از آن به عنوان کشوری با اقتصاد نوظهور نام ببریم. در گذشته کشورهایی نظیر مالزی و ترکیه و... جزء کشورهای نوظهور مالی بودند و اکنون ویتنام هم در همین شرایط واقع شده است، ما حتما می توانیم کشوری باشیم که در یک برنامه 10تا 15ساله به نرخ رشد خوبی برسیم که نهایتا رفاه و بهبود معشیت مردم و عزت ایران بیش از پیش تامین گردد.

منبع: اقتصادنیوز

به "فرمان اقتصاد را از دست سیاسیون بگیرید، متاسفانه بعضی از مسئولان از صداقت دهه شصت دور شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمان اقتصاد را از دست سیاسیون بگیرید، متاسفانه بعضی از مسئولان از صداقت دهه شصت دور شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید