قانون مبارزه با مواد مخدر باید اصلاح گردد، ایران بالاترین میزان کشفیات مخدر را دارد

به گزارش وبلاگ 20 بکس، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه بالاترین میزان کشفیات موادمخدر در تاریخ ایران و جهان مربوط به امسال است، گفت: یکی از کشور های اروپایی که در جهت عمده موادمخدر است، در یک سال تنها 2.5 کیلوگرم موادمخدر کشف کرد

قانون مبارزه با مواد مخدر باید اصلاح گردد، ایران بالاترین میزان کشفیات مخدر را دارد

به گزارش خبرنگار اجتماعی وبلاگ 20 بکس، سردار اسکندر مومنی صبح امروز در نشست سراسری روسای پلیس مبارزه با موادمخدر کشور در ستاد نیروی انتظامی با بیان اینکه موادمخدر در راس آسیب های اجتماعی واقع شده است و منشا بسیاری از آسیب های دیگر از جمله طلاق است، اظهار کرد: یکی از اولویت های ما ساماندهی معتادان متجاهر است که با کوشش جمعی به ویژه دستگاه های مقابله ای از جمله نیروی انتظامی به مرحله قابل توجهی در این زمینه رسیده ایم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اضافه نمود: باید بگوییم غرب تهران و مناطق مرکزی شهر در تصرف معتادان متجاهر و فروشندگان موادمخدر بود و اگر فردی قصد عبور از این مناطق را داشت باید از بین این افراد عبور می کرد، معتادان متجاهر در این مناطق استحکاماتی چند لایه داشتند و در تصرف آن ها بود، اما با همت جمعی، زندگی در آنجا جاری شد البته هنوز تا مرحله نهایی فاصله داریم.

وی گفت: روز های نخست تصور بر این بود که این کار (جمع آوری معتادان متجاهر) نیز مقطعی است، اما اکنون امید در آنجا جاری شده و باید با اقدامات فرهنگی، زیباسازی شهری و سایر اقدامات این فرایند تثبیت گردد.

این مقام مسئول با بیان اینکه بالاترین میزان کشفیات موادمخدر در تاریخ ایران و جهان مربوط به امسال است و 18 درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا نموده است، توضیح داد: البته کشفیات به تنهایی شاخص نیست، اما این مقابله جهادگونه به صورت هدفمند صورت گرفت، نسبت به سال گذشته با افزایش عملیات و کشفیات، شاهد کاهش 80 درصدی تعداد شهدای در راه مبارزه با موادمخدر بودیم. (امسال سه نفر در راه مبارزه با این بلایای شوم به شهادت رسیدند.)

مومنی ادامه داد: در شناسایی اموال بیش از 50 درصد و در کشفیات سلاح بیش از 20 درصد افزایش داشتیم همچنین 75 درصد کشفیات در شرق و حاشیه شرق کشور و 74 درصد کشفیات توسط اقدامات اطلاعاتی و نه انتظامی صرف بود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر متذکر شد: اقدامات جهادگونه ای صورت گرفت و با همین امکانات موجود که نسبت به سال گذشته آنچنان تغییری نداشت، حاصل این دستاورد ها بودیم.

به گفته این مقام مسئول، در مجموع 51 درصد عملیات ها و درگیری ها در راه مبارزه با موادمخدر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرد.

وی با انتقاد جدی از عدم فعالیت کشور های اروپایی در راه مبارزه با موادمخدر گفت: این کشور ها نه تنها یاریی در این زمینه به جمهوری اسلامی نمی نمایند بلکه با ایجاد مانع، سد راه ما می شوند؛ فراوری موادمخدر در افغانستان هر سال فرایند افزایشی دارد، اکنون تردیدی نیست که نیرو های امریکایی و اشغالگران در افغانستان به فرایند فراوری موادمخدر یاری می نمایند و در کوشش برای ناامن کردن منطقه با هر روشی از جمله حمایت از فراوری موادمخدر در افغانستان هستند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه مقصد فراوری اکثریت موادمخدر کشور های اروپایی است، مطرح نمود: اگر ایران از ترانزیت موادمخدر به کشور های اروپایی جلوگیری نکند، دامن گیر خودشان می گردد.

مومنی بیان نمود: در سفری که به یکی از این کشور های اروپایی داشتم، مسئول آن کشور که در راستا عمده موادمخدر بود گفت تنها 2.5 کیلو موادمخدر طی سال کشف داشته اند که بسیار تعجب کردم.

این مقام مسئول گفت: در حوزه درمان، کاهش آسیب و پیشگیری اقدامات بسیار خوبی انجام شده است؛ طرح یاریگران به تصویب رسید و در همین زمینه نیز با یاری همه اقدامات خوبی در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

وی اضافه نمود: انتظار همه مردم این است که موادمخدر در دسترس نباشد و شاهد مصرف نماینده نیز نباشیم؛ این یک وظیفه است، اما کافی نیست، هیچ کشوری و دولتی به تنهایی قادر به ساماندهی نیست مگر اینکه اقدامات پیشگیرانه به یاری مقابله بیاید، گفته می گردد با چند دهه مقابله چه اتفاقی روی داده؟ این اقدامات لازم بود و باید گسترش دهیم.

مومنی با بیان اینکه تمام گروه های مرجع باید یاری نمایند تا اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد که اگر احیاناً موادمخدر نیز در دسترس بود، جامعه و جوانان ما قدرت نه گفتن داشته باشند، گفت: همراه نبودن کامل قوانین سایر اقدامات ما را به چالش می کشد، قانون باید اصلاح گردد، قانون باید برای دست اندرکاران تسهیل نماینده و برای مجرمان بازدارنده باشد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر یادآور شد: مجازات باید به گونه ای باشد که فرد دوباره دست به تکرار جرم نگردد، حتماً منظورمان اعدام نیست، چرا پلیس و دستگاه های اطلاعاتی باید ثابت نمایند که اموال کشف شده از یک قاچاقچی متعلق به او و ناشی از همان جرم است، اصل بر این است که باید تمام اموال وی ضبط گردد، خود مجرم باید ثابت کند که اموال وی ناشی از آن جرم است یا خیر.

این مقام مسئول گفت: درباره معتادان متجاهر نیز باید قانون اصلاح گردد

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "قانون مبارزه با مواد مخدر باید اصلاح گردد، ایران بالاترین میزان کشفیات مخدر را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون مبارزه با مواد مخدر باید اصلاح گردد، ایران بالاترین میزان کشفیات مخدر را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید