مدت زمان دامنه نوسان جدید سهام در بورس اعلام شد

به گزارش وبلاگ 20 بکس، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران تصمیم محدود سازی دامنه نوسان و بعضی دیگر از تصمیمات سازمان و شورای عالی بورس را موجب مثبت شدن جو چند روز اخیر در بازارسرمایه دانست.

مدت زمان دامنه نوسان جدید سهام در بورس اعلام شد

سعید اسلامی بیدگلی با بیان اینکه مفهوم دامنه نوسان به تازگی در بورس ایجاد شده است، ادامه داد: در شرایط عادی ارزش شرکت ها بیش از یک میزان، کاهش یا افزایش پیدا نمی کند که این میزان برای شرکت های بورسی 5درصد بوده است.

اسلامی اضافه نمود: در زمانی که نگرانی های جدی برای کاهش ارزش سهام ایجاد شد، رفتارهای هیجانی بیش از رفتارهای بنیادی بر معاملات تاثیر می گذاشت و لذا پیشنهادِ کاهش دامنه نوسان جدی شد.

وی اعلام کرد: بسیاری از فعالان بازار سرمایه از جمله بنده معتقدیم کلا دامنه نوسان باید تعادل بخشی را تسهیل نماید.

اسلامی در عین حال گفت: در دورانی که رفتارهای هیجانی بیشتر بود و کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار سیاسی و جو مالی صورت می گرفت، مجددا پیشنهاد کاهش دامنه نوسان مطرح شد که منفی و مثبت 2 درصد را در برگرفت.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: در نهایت قرار شد دامنه منفی، که کاهش قیمت ها را نشان می دهد به منفی دو درصد کاهش یابد و دامنه مثبت نیز به مثبتِ 6درصد برسد تا سیگنالی بلندمدت برای باز شدن دامنه نوسان باشد.

اسلامی اضافه نمود: وقتی دامنه کاهش می یابد، چالش رجحان می گیرد. اما اگر اتفاقی درباره یک صنعت یا شرکت بیفتد که احتیاج به کاهش 15 درصدی داشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟ در اینجا بسیاری فعالان بورس مخالف اتخاذ تصمیم بر اساس دامنه نوسان هستند و معتقدند وقتی دامنه نوسان وجود ندارد، رسیدن سهام به قیمت ذاتی، سریع تر انجام می شود.

وی ادامه داد: وقتی دامنه نوسان کاهش یابد ممکن است به کاهش نقد شوندگی سهام منجر شود؛ اما تصمیم محدود کردن دامنه نوسان در بعضی دیگر از بورس های جهان نیز وجود دارد، برای کوتاه مدت اتخاذ می شود.

اسلامی به بیان دیگر این تصمیم را به معنای اعمالِ نوسان دامنه محدود برای بلند مدت در بازار سرمایه ندانست و گفت: در این میان بیشتر معاملات ناشی از رفتارهای هیجانی بود و حتی وقتی خبر خوبی برای یک شرکت اعلام می شد، بدلیل جو روانی منفی در بازار، سهام های مطلوب نیز با کاهش قیمت روبرو شد.

این فعال بازار سرمایه گفت: تصمیم محدودسازی دامنه نوسان را یکماهه است و به نظر می رسد مجموعه تصمیمات سازمان بورس اوراق بهادار و شورای عالی بورس گرفتند، جو چند روز اخیر را در بورس مثبت نموده است.

اسلامی ابراز امیدواری کرد بازار هرچه سریع تر به تعادل برسد و تصمیمات بهتری درباره دامنه نوسان اتخاذ شود.

وی اعلام کرد: نوسانات در ذات بازار سرمایه است ولی بخشی از آن ناشی از اتفاقات بیرونی می باشد.

اسلامی افزایش و کاهش قیمت دلار و بعضی انتظارات از بورس را خارج از اختیار ارکان فعال در بازار سرمایه دانست و گفت: دولت باید تصمیماتی در جهت ثبات کلی اقتصاد بگیرد تا ثبات را به بازار سرمایه هم بازگرداند.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز

به "مدت زمان دامنه نوسان جدید سهام در بورس اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدت زمان دامنه نوسان جدید سهام در بورس اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید