مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را سریع تشکیل دهیم

به گزارش وبلاگ 20 بکس، رییس مجلس در مصاحبه با رئیس مجلس ترکیه با اشاره به طی شدن مقدمات تشکیل گروه دوستی پارلمانی با ترکیه در مجلس گفت: ما مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را هر چه سریع تر تشکیل دهیم.

مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را سریع تشکیل دهیم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ 20 بکس، مصطفی شنتوپ رییس مجلس ملی ترکیه بعد از ظهر امروز (دوشنبه 13 مرداد ماه) در تماسی تلفنی با محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی مصاحبه و رایزنی کرد.

مصطفی شنتوپ در ابتدای این تماس عید قربان را به رییس مجلس شورای اسلامی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که به برکت این عید بزرگ، شاهد رخت بربستن ویروس کرونا از کل دنیا باشیم.

وی افزود: در طول همه گیری ویروس کرونا همواره در همبستگی و ارتباط کامل با ایران بوده ایم و وزرای بهداشت دو کشور برای تبادل تجربیات در این حوزه در تماس مداوم هستند.

رییس مجلس ملی ترکیه با اشاره به ضرورت توسعه روابط همه جانبه ایران و ترکیه گفت: همسایگی، قرابت فرهنگی و مناسبات انسانی محبت آمیز میان مردم دو کشور بر لزوم توسعه روابط فیمابین در سطوح عالی تاکید دارد و به همین دلیل روسای جمهور دو کشور تماس نزدیکی با همدیگر دارند.

وی در خاتمه ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: ما شاهد این هستیم که در دوره همه گیری ویروس کرونا، آمریکا دایره تحریم های ظالمانه خود را علیه برخی کشور ها و جمهوری اسلامی ایران گسترش داده است، ما با این تحریم ها مخالف هستیم و این را در همه مجامع بین المللی بیان کرده ایم.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این تماس تلفنی ضمن تشکر از تبریک صمیمانه عید قربان و تبریک متقابل این عید بزرگ اسلامی، ابراز امیدواری کرد که با رفع شدن شرایط اضطراری ناشی از کرونا شاهد برگزاری باشکوه تر اعیاد اسلامی در دو کشور باشیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به طی شدن مقدمات تشکیل گروه دوستی پارلمانی با ترکیه در مجلس شورای اسلامی گفت: ما مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را هر چه سریع تر تشکیل دهیم و همکاری های پارلمانی فی مابین را از این طریق توسعه بخشیده و تقویت کنیم.

وی در ادامه بر اهمیت توسعه مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه و رفع موانع ناشی از همه گیری ویروس کرونا گفت: ویروس کرونا موجب کاهش مراودات اقتصادی کشور ها شد، اما می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی، مناسبات تجاری را بیش از پیش تقویت نمود و از زیان تجار و بازرگانان دو طرف جلوگیری کرد.

وی با اشاره به توانمندی کادر درمان و سلامت در ایران افزود: علیرغم تحریم های غیرانسانی آمریکا، برنامه های درمانی و بهداشتی را با موفقیت عملیاتی کرده ایم و تجارب ارزشمندی در این حوزه بدست آورده ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خاتمه ضمن استقبال از تقویت همکاری های همه جانبه با ترکیه ابراز امیدواری کرد که ارتباطات دو کشور در مجامع بین المللی و منطقه ای گسترش یابد و به ویژه همکاری های فی مابین در قالب نشست آستانه تداوم یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را سریع تشکیل دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را سریع تشکیل دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید