نشت هوا در ایستگاه فضایی بین المللی از حد معمول فراتر رفت

به گزارش وبلاگ 20 بکس، ناسا در حال تلاش برای رفع یک نشت هوای کوچک در بخش آمریکایی ایستگاه فضایی بین المللی است که موجب تغییر در برنامه های این ایستگاه خواهد شد.

نشت هوا در ایستگاه فضایی بین المللی از حد معمول فراتر رفت

این آژانس فضایی در بیانیه ای اعلام کرد که فضانورد کریس کاسیدی (Chris Cassidy) از جمعه شب تا دوشنبه صبح به فضانوردان ایوان واگنر (Ivan Vagner) و آناتولی ایوانیشین (Anatoly Ivanishin) در بخش روسی ایستگاه می پیوندد تا شرایط فشار هوای بخش آمریکایی ایستگاه بررسی و ترمیم شود. کاسیدی، فرمانده ایستگاه فضایی یک کاپیتان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است که 11 سال در نیروی دریایی فعالیت داشته و در 9 آوریل 2020 (21 فروردین 1399) راهی ایستگاه شده بود.

سخنگوی ناسا در این زمینه گفت: متخصصان شاهد کاهش بسیار آهسته فشار درونی ایستگاه فضایی بین المللی بودند و سعی در شناسایی منبع آن دارند. میزان نشت هوا نسبت به اندازه گیری هایی که در سال 2019 انجام شد، اندکی افزایش یافته است اما هنوز در بازه معینات کلی ایستگاه است و خطری فوری را برای فضانوردان یا ایستگاه فضایی بین المللی نشان نمی دهد.

اگرچه فضانوردان می توانند در محیط درونی ایستگاه بدون لباس فضایی فعالیت داشته باشند اما این محیط هرگز به طور کامل از نظر هوایی عایق بندی نشده است. کمی از هوا همیشه با گذشت زمان نشت می کند تا فشار مخازن نیتروژن و اکسیژن که از طریق مأموریت های باری فرستاده شده اند، تنظیم شود.

ناسا و شرکای بین المللی اش می توانند فشار هوا را در هر ماژول (واحد های گوناگون ایستگاه فضایی) به دقت کنترل کنند. این نشت هوا نخستین بار در سال گذشته مشاهده شد اما با توجه به سرعت کم، در عملیات عادی ایستگاه دخالتی نداشت. به این ترتیب ناسا در حالی که شرایط را تحت نظر داشت، بر سایر فعالیت های ایستگاه متمرکز شده بود.

ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) در چند ماه گذشته روزهای شلوغی را سپری کرده است. ناسا و اسپیس ایکس نخستین مأموریت سرنشین دار خصوصی به ایستگاه را با موفقیت به خاتمه رساندند. همچنین خدمه ایستگاه چندین راهپیمایی فضایی انجام دادند تا شناساگر ماده سیاه را که شکسته بود ترمیم کنند و باتری ها را ارتقاء دهند. باتری ها باید نیروی مورد نیاز ایستگاه را تا سال 2024 تأمین کنند که در صورت همه شرکا می تواند تا 2028 یا بعد از آن هم گسترش یابد.

این دوره شلوغ می تواند منجر به نوسانات شدیدتر ایستگاه و در نتیجه افزایش نشت هوا شده باشد. اما اکنون دوره ای آرام تر در ایستگاه فضایی بین المللی سپری می شود و فضانوردان فرصت رسیدگی به این موضوع را دارند تا از خطرآفرینی احتمالی آن در آینده جلوگیری شود.

طبق اعلام ناسا، آخر این هفته همه دریچه های ایستگاه فضایی بین المللی بسته خواهد شد تا کنترل گرهای مأموریت بتوانند فشار هوا را در هر ماژول به دقت اندازه گیری کنند.

این آژانس گفت: این آزمایش هیچ خطری برای ایمنی خدمه ایستگاه ندارد. با انجام آن معین می شود که کدام ماژول، سرعت نشتی بالاتر از حد معمول را تجربه می کند. متخصصان آمریکایی و روسی انتظار دارند که نتایج اولیه این آزمایش تا خاتمه هفته آینده در دسترس باشد.

این در حالی است که نشت فعلی هوا نخستین موردی نیست که ایستگاه فضایی بین المللی با آن سر و کار دارد. پیش از این در سال 2018 نیز فضانوردان به ترمیم نشت هوای بزرگ تری پرداخته بودند. فضانوردان در هنگام آموزش دیدن برای ماندن در ایستگاه فضایی بین المللی، تجربه شبیه سازی نشت هو را دارند که به طور معمول 6 ماه به طول می آنجامد.

به گفته ناسا، با وقوع این نشت، اکنون از نظر زمان بندی فعالیت های خدمه، نیاز به تغییر کوچکی در برنامه ریزی ایستگاه فضایی بین المللی است.

منابع: Fox News, Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "نشت هوا در ایستگاه فضایی بین المللی از حد معمول فراتر رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشت هوا در ایستگاه فضایی بین المللی از حد معمول فراتر رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید