همتی: از شوک به عمود خیمه در تحریم حذر کنید

به گزارش وبلاگ 20 بکس، طرح جدید بانکداری جمهوری اسلامی 26 آذر در مجلس تصویب شد در حالی که که رئیس کل بانک مرکزی در آن روز ضمن مخالفت با تصویب این طرح در مجلس گفته بود: در شرایط تحریم هستیم و بانک مرکزی نیز عمود این خیمه است، اجازه ندهیم این شوک به ساختار بانک مرکزی وارد گردد.

همتی: از شوک به عمود خیمه در تحریم حذر کنید

به گزارش وبلاگ 20 بکس به نقل از تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی روز سه شنبه، 26 آذرماه با 132 رأی موافق، 44 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از 201 نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی موافقت کردند.

طرح بانکداری جمهوری اسلامی در سه قسمت، 20 فصل و 214 ماده تدوین شده و کلیات آن به تصویب صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسیده است که حوزه های بانکداری بدون ربا، بانکداری، بانک مرکزی و بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را در بر می گیرد.

نمایندگان مجلس درحالی به کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی رأی دادند که بعضی کارشناسان مالی و بانکی معتقدند این طرح براساس مبانی نظری طراحی نشده و دارای ایرادات اساسی است.

به گفته کارشناسان بانکی، نمایندگان مجلس در بدترین زمان ممکن، کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را تصویب کردند که ساختار، اهداف و فرایندهای بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور را دستخوش تغییرات گسترده خواهد نمود.

از مهمترین ایرادات وارده به طرح بانکداری جمهوری اسلامی، تضعیف استقلال بانک مرکزی، ایجاد بانک توسعه و تأثیر آن بر افزایش پایه پولی و تورم، ضعف سیاست های پولی و ارزی، تبدیل بانک مرکزی به بانک دولت به جای بانک مردم، قوانین دست وپاگیر برای سیاست گذار پولی و موارد بسیار دیگری است.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در زمان تصویب کلیات این طرح در صحن علنی مجلس ضمن اعلام مخالفت رسمی با این طرح اعلام نموده بود: من منکر زحماتی که برای تهیه این طرح متحمل شده اند نیستم اما نمایندگان را از تأیید این طرح برحذر می دارم.

وی با تأکید بر اینکه در این طرح ساختار بانک مرکزی را به کلی تغییر داده اند، توضیح داد: با توجه به اینکه در شرایط تحریم هستیم و بانک مرکزی نیز عمود این خیمه است نباید اجازه دهیم این شوک به ساختار بانک مرکزی وارد گردد.

همتی اظهار داشت: به عنوان رئیس کل بانک مرکزی نتوانستم در مورد این طرح قانع شوم. مگر می گردد 205 ماده در مورد سیستم بانکی و بانک مرکزی آماده باشد و یک باره همه این تغییرات ایجاد گردد بدون اینکه کارشناسان بانکی و حقوقی و بانک مرکزی در این زمینه قانع کردن شده باشند.

رئیس کل بانک مرکزی خطاب به مجلسی ها گفت: اگر می خواهید به استقلال بانک مرکزی یاری کنید مقررات مربوط به ضمانت اجرایی نظارت بانک مرکزی را درجهت تقویت اصلاح کنید. در حال حاضر باید شرایط مالی کشور را ببینیم و متوجه باشیم که خیلی از تکالیف قانون بودجه به عهده سیستم بانکی و بانک مرکزی است که عملاً استقلال آن را زیر سؤال می برد و موجب اضافه برداشت یا بدهی بانکها به بانک مرکزی می گردد.

همتی همچنین تأکید کرد: استقلال بانک مرکزی به این معنا نیست که با دولت هماهنگ نباشیم بلکه استقلال یعنی نظرات کارشناسی مبنای تصمیم گیری در بانک مرکزی باشد، در یک سال و نیم گذشته اگر تصمیمات کارشناسی نبود و دستوری عمل می کردیم ثبات پولی و ارزی ایجاد نمی شد.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، در شرایطی که همه چیز علیه بانک مرکزی است و بانک مرکزی مورد تحریم شدید و تحت عنوان تروریستی دولت آمریکا است نباید چنین طرحی تصویب و به آن شوک وارد کرد.

وی با انتقاد از فرایند تأسیس بانک توسعه، گفت: براساس این طرح بانک توسعه باید ایجاد گردد که مسائل مربوط به ضرورت و نحوه اجرای آن مورد بحث جدی است. از نمایندگان می خواهم به دلیل آنکه بانک مرکزی و کارشناسان بسیار زیادی قانع کردن نشده اند به این طرح رأی ندهند.

منبع: همشهری آنلاین

به "همتی: از شوک به عمود خیمه در تحریم حذر کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی: از شوک به عمود خیمه در تحریم حذر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید