هنرهای دیار ستارخان روبه فراموشی، ورزقان نیازمند ایجاد امکانات

به گزارش وبلاگ 20 بکس، خبرنگاران - گروه استان ها: ارسباران دیار ستارخان، باقر خان و شجاعت هاست و ورزقان شهرستانی از دل این منطقه که برگزاری نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی ستارخان در آن بهانه ای بود تا خیل عظیمی از دوستداران این سردار ملی گرد هم آیند و با شرکت در این جشنواره هم یاد و خاطره این قهرمان ملی را گرامی دارند و هم گامی جهت احیای هنرهایی بردارند که اگر امروز زنده نگه داشته نشود، فردا نور چراغشان به سختی سوسو خواهد زد.

هنرهای دیار ستارخان روبه فراموشی، ورزقان نیازمند ایجاد امکانات

نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی ستارخان باوجود سردی هوا بیش از 10 هزار تماشاگر را از جای جای آذربایجان شرقی به شهرستان ورزقان کشاند تا برای مدتی هم که شده، شاهد اجرای هنرها و فرهنگ های اصیل موسیقی عاشیقی و ورزش های بومی و محلی به دوراز تمامی دغدغه های روزمره باشند.

موسیقی اصیل ارسبارانی عاشیقی جزو هنرهای دیرینه مردم منطقه آذربایجان و از مهم ترین هنرهای مردمان دیار ستارخان است که ادبیات آن نسل به نسل و سینه به سینه منتقل گشته و در هر اجرا مخاطبان بسیاری را به خود جلب می نماید ولی اکنون شرایطی ناخواسته، ارزش و اصالت این هنر دیرینه را تحت تأثیر قرار داده و ارسباران امروز با گذشته بسیار متفاوت است چنانچه اگر هنر و سنت های این منطقه حفظ نگردد، فرهنگ های غنی آمیخته از عشق و علاقه روبه فراموشی خواهد رفت.

اسب سواری یکی از ورزش های تاریخی در دیار ستارخان است

فرماندار شهرستان ورزقان در تبادل نظر با وبلاگ 20 بکس، با اشاره به اینکه نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی جام ستارخان همزمان با شروع کوچ پاییزه عشایر برگزار گردید، گفت: در این جشنواره مسابقات اسب دوانی، طناب کشی، دوومیدانی و سایر برنامه های فرهنگی با همکاری تمامی ادارات برگزاری شد.

علی وفادار اضافه نمود: روستای کرویق به مدت 9 سال پیاپی میزبان برگزاری این جشنواره بوده و تعداد تماشاگران و علاقه مندان هرسال بیشتر از قبل می گردد که امسال نزدیک به 11 هزار نفر علاقه مند در جشنواره جام ستارخان حضور یافتند.

وی بابیان اینکه ترویج فرهنگ و ورزش های بومی و محلی از اهداف برگزاری این جشنواره است، ادامه داد: نگهداری اسب های اصیل و اسب سواری یکی از ورزش های تاریخی در منطقه ارسباران و دیار ستارخان بوده و خوشبختانه در سالیان اخیر توجه به این موضوعات بیشتر از زمان های قبل نمود پیدانموده است.

وفادار اضافه نمود: مسابقات کشتی محلی یکی دیگر از محورهای ورزشی در این جشنواره است و برگزاری چنین جشنواره هایی در ایجاد شورونشاط اجتماعی بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

وی یادآور شد: اسب سواران حاضر در این جشنواره از سوارکاران صاحب نام از تمامی نقاط آذربایجان شرقی هستند.

فرماندار شهرستان ورزقان توضیح داد: ستارخان یکی از سرداران فراملی است که باید برای گرامیداشت یاد و خاطره چنین شخصیت هایی برنامه های متنوع و درخورشان این قهرمان ملی برگزار گردد.

بازی های بومی و محلی در احیای فرهنگ های اصیل منطقه مؤثر است

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی نیز به وبلاگ 20 بکس گفت: قشر عشایر فراورینمایندگان بی منت و بی ادعایی هستند که در نقاط مختلف محصولات دامی و کشاورزی موردنیاز کشور را فراوری می نمایند.

سید محمدحسن آل هاشم با اشاره به اینکه دو درصد جمعیت آذربایجان شرقی را عشایر تشکیل می دهد، اضافه نمود: عشایر با داشتن 20 درصد دام و طیور بیش از 20 درصد پروتئین آذربایجان شرقی را فراوری نموده و نقش مهمی را در اقتصاد مقاومتی ایفاء می نمایند.

وی اضافه نمود: در آستانه شروع کوچ پاییزه و بهاره عشایر ستاد کوچ در شهرستان های آذربایجان شرقی جهت تسهیل در کوچ عشایر تشکیل می گردد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی بابیان اینکه اداره کل امور عشایر برای تأمین برق جمعیت عشایر در ییلاق ها پانل خورشیدی توزیع می نماید، توضیح داد: توزیع پانل های خورشیدی برای تأمین نور داخل آلاچیق و محوطه بیرونی در جهت حفظ و صیانت از دام های این قشر بسیار مثبت بوده است.

آل هاشم یادآور شد: عشایر همانند دو جامعه دیگر شهری و روستایی جزو جامعه های زیستی کشور محسوب می شوند که متأسفانه نقش فرهنگ و ورزش در این جامعه عشایری بسیار کمرنگ شده و متولیان فرهنگی و ورزشی باید در این زمینه توجه بیشتری داشته باشند.

وی گفت: برگزاری رقابت های اسب دوانی و سوارکاری عشایر در جشنواره فرهنگی ورزشی جام ستارخان توجه این قشر به ورزش های سنتی را نشان می دهد و این برنامه هم نشاط و شادابی در جامعه عشایری و روستایی ایجاد نموده و هم موجب تقویت بنیه ورزش های سوارکاری و کشتی بومی می گردد.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی اظهار داشت: برگزاری بازی های بومی و محلی در راستای آشنایی نسل جوان و احیای فرهنگ های اصیل منطقه ارسباران در جهت گرایش بیشتر مردم به ورزش های محلی مفید و مؤثر است.

باشگاه مس سونگون به عنوان گروگان در تبریز نگه داشته شده است

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی نیز در مورد این جشنواره به وبلاگ 20 بکس می گوید: جشنواره فرهنگی و ورزشی ستارخان به مناسبت یاد و خاطره این سردار ملی همه ساله در ماه پایانی تابستان به میزبانی روستای تاریخی و گردشگری کرویق برگزار می گردد.

الهویردی دهقانی اضافه نمود: هدف اصلی این جشنواره تجمع طرفداران و دوستداران ستارخان در کنار یکدیگر بوده و در این میان مسابقات بومی و محلی نیز اجرا می گردد.

وی با اشاره به اینکه آشنایی مردم شهرهای آذربایجان شرقی با فرهنگ دیرینه ورزقان از دیگر هدف های این جشنواره است، ادامه داد: ایجاد زیرساخت های مناسب ورزشی برای ادامه جشنواره جام ستارخان با توجه به اینکه فضا و امکانات ورزشی در شهرستان ورزقان بسیار کم است، بایستی موردتوجه بیشتر مسئولان قرار گیرد.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس ضمن اشاره به اینکه معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه ازنظر محصولات کشاورزی، دامی و صنایع دستی در کنار این جشنواره مهم و لازم است، اضافه نمود: بسترسازی و زمینه سازی برای حضور مسافران در جهت استفاده از طبیعت بکر و آب وهوای خاص و مناطق گردشگری بیش ازپیش موردتوجه قرارگرفته است.

دهقانی بابیان اینکه جشنواره جام ستارخان از سال 86 به طور پیوسته هرساله در شهرستان ورزقان برگزار می گردد، توضیح داد: گرایش بیش ازحد نسل جوان به بازی های رایانه ای باعث فراموش شدن ورزش های بومی این منطقه می گردد.

وی به فعالیت باشگاه فرهنگی ورزشی مس سونگون نیز اشاره نمود و گفت: باشگاه مس سونگون به عنوان گروگان در تبریز نگه داشته شده و این موضوع بی احترامی به مردم ورزقان تلقی می گردد.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس بیان نمود: کوشش برای نگه داشتن باشگاه مس سونگون در تبریز تفکری غلط و دور از انتظار است و مسئولان شهرستان برای بازگرداندن این باشگاه فرهنگی ورزشی به دیار اصلی خود در ورزقان از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد.

دهقانی اظهار داشت: همچنین انتظار می رود شرکت مس سونگون برای ادامه برگزاری جام ستارخان و ایجاد زیرساخت های مناسب در جهت احداث پیست سوارکاری همکاری می نماید.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه ورزقان در احیای بازی های بومی و محلی پیش قدم است، یادآور شد: تمامی اقشار به ویژه عشایر و روستائیان در گسترش فرهنگ ورزش های محلی و اصیل منطقه بیشتر کوشش نمایند.

پیست سوارکاری در شهرستان ورزقان احداث گردد

رئیس هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی نیز در تبادل نظر با وبلاگ 20 بکس گفت: بیش از 35 رأس اسب با نژادهای مختلف در پنج کورس نهمین جشنواره جام ستارخان حضور یافته و سوارکاران آن ها به رقابتی جدی و هیجان انگیز با یکدیگر پرداختند.

احمد جوانبخت با اشاره به اینکه صندلی ورزش سوارکاری با اسب در آذربایجان شرقی صندلی مطلوبی است، اضافه نمود: تا به امروز هیئت سوارکاری استان مسابقات متعددی در مواد استقامت، پرش بااسب، کورس و زیبایی برگزار نموده و انتظار داریم رقابت های ورزشی در سوارکاری بصورت اصولی انجام شوند.

وی ادامه داد: بیش از 35 کلاس آموزشی طی امسال برای سوارکاران در آذربایجان شرقی برگزار و باعث شده که تا سطح داوری و مربی گری در این رشته به خوبی ارتقاء یابد.

رئیس هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی بابیان اینکه روستای کرویق بهترین مکان برای سوارکاری در منطقه است، اضافه نمود: بر همین اساس باید پیست سوارکاری در شهرستان ورزقان احداث گردد چراکه در صورت احداث این پیست و برطرف مسائل آن، مهم ترین راه جذب علاقه مندان به این ورزش اصیل هموار می گردد.

جوانبخت با تأکید بر اینکه جشنواره جام ستارخان در تقویم هیئت سوارکاری آذربایجان شرقی ثبت شده است، اظهار داشت: اگر تمهیدات لازم ازجمله امکانات بهداشتی و پیست دائمی و استاندارد در نظر گردد، حتی می توان مسابقات کشوری سوارکاری را به میزبانی شهرستان ورزقان برگزار کرد.

لازم به ذکر است شهرستان ورزقان باوجود برخورداری از نعمت های سرشار خداوندی از کمبود فضاهای ورزشی رنج می برد و اگر اماکن ورزشی و هنری مناسب در این منطقه ایجاد نگردد، هنرهای موسیقی اصیل چون عاشیقی و بازی های بومی که شناسنامه این منطقه هستند، به دست فراموشی سپرده خواهند شد و دیگر هیچ امیدی برای احیای فرهنگ و اصالت دیار ستارخان ها و باقر خان ها نخواهد بود.

خبرنگار: علی دایلاری

عکاس: مهدی دایلاری

منبع: خبرگزاری مهر

به "هنرهای دیار ستارخان روبه فراموشی، ورزقان نیازمند ایجاد امکانات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرهای دیار ستارخان روبه فراموشی، ورزقان نیازمند ایجاد امکانات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید