ویروس کرونا زنده است؟ ، چطور ویروس تکثیر می نماید؟

به گزارش وبلاگ 20 بکس، ویروس کرونا اکنون در سراسر دنیا گسترش یافته و صدهاهزار نفر را بیمار نموده است، اما بعضی زیست شناسان می گویند اصولا ویروس ها را نمی توان یک موجود زنده شمرد.

ویروس کرونا زنده است؟ ، چطور ویروس تکثیر می نماید؟

این زیست شناسان می گویند ویروس ها یک ارگانیسم زنده نیستند و شاید بهتر باشد آنها را شبه زنده خواند. ویروس ها برای فعال شدن احتیاج به یک سلول میزبان دارند. هنگامی ماده ژنتیکی ویروس (DNA یا RNA) وارد یک سلول زنده می گردد، آن را وادار به ساختن اجزای خود می نماید و درون آن تکثیر می گردد.

در این مرحله که ویروس داخل یک سلول زنده واقع شده است، بعضی از اصول تکامل و انتخاب طبیعی که بر ارگانیسم های زنده حکفرماست، درباره آن هم صدق می نماید.

معمولا ویروس ها به وسیله یک مولکول پروتئینی در سطح سلول ها وارد آنها می شوند. ویروس جدید کرونا (ویروس سارس- کرونا 2) عامل بیماری کووید-19 و همچنین ویروس کرونای عامل بیماری سارس (ویروس سارس- کرونا 1) این مولکول پروتئینی ACE2 نام دارد که در سطح سلول ها در ریه ها، گلو و لوله گوارشی ما وجود دارد.

در سطح این ویروس ها کرونا پروتئین های گل میخ مانندی وجود دارد که به گیرنده ACE2 در سطح سلول متصل می شوند. این پروتئین های گل میخی مانند کلیدی عمل می نمایند که وارد قفل گیرنده ACE2 وارد شده باشند، و پس از این اتصال امکان ورود ویروس به درون سلول فراهم می گردد.

هنگامی که ویروس وارد سلول شد ماده ژنتیکی خود که درمورد ویروس کرونا از نوع RNA است، آزاد می نماید. ماده ژنتیکی ویروس کرونا حاوی 30000 حرف است (ژنوم انسان بیش از 3 میلیارد حرف دارد). سلول آلوده شده RNA ویروس را می خواند و بر اساس آن آغاز به ساختن اجزای ذرات ویروسی می نماید. این اجزا بعد به هم متصل می شوند و میلیون ها ذرات ویروسی جدید ساخته می شوند. ذرات ویروسی جدید به حاشیه بیرونی سلول برده می شوند و آزاد می شوند و سلول نیز متلاشی می گردد و می میرد. این ویروس های جدید یا سلول های مجاور را آلوده می نمایند یا به وسیله قطرک تنفسی از ریه ها خارج می شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "ویروس کرونا زنده است؟ ، چطور ویروس تکثیر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا زنده است؟ ، چطور ویروس تکثیر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید