رضوانشهر؛منطقه ای رویایی و تاریخی در استان گیلان، تصاویر

به گزارش وبلاگ 20 بکس، رضوانشهر در شمال غربی استان گیلان، میان سواحل دریای خزر و رشته کوه های سرسبز تالش واقع شده است و از دو قسمت جلگه ای و کوهستانی تشکیل می شود.

رضوانشهر؛منطقه ای رویایی و تاریخی در استان گیلان، تصاویر

این شهر از شمال به دریای خزر و شهر تالش، از غرب به شهر خلخال، از جنوب به شهر صومعه سرا و ماسال و از شرق با شهر بندر انزلی مرز مشترک دارد.

در سفر به رضوانشهر منطقه ای رویایی و تاریخی را خواهید دید که از جاذبه های طبیعی و تاریخی مجذوب کنندهی برخوردار است. در این مطلب با ما همراه باشید تا به برخی از جاهای دیدنی رضوانشهر اشاره ای کوتاه کنیم.

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار یکی از زیباترین و باشکوه ترین آبشارهای کشور ایران و سومین آبشار مرتفع در استان گیلان در شانزده کیلومتری پره سر در شهر رضوانشهر است. برای رسیدن به این آبشار باید از جهتی فوق العاده تماشایی و جنگلی بگذرید. جالب است بدانید که روی آبشار بی نظیر ویسادار، پلی قرار گرفته است که با عبور از روی آن، نمای دل انگیز آبشار را می توانید زیر پاهای خود داشته باشید.

پل آجری پونل

قدمت پل آجری و تاریخی پونل به زمان صفویه باز می شود و مانند دیگر پل های دوران حکومت شاه عباس صفوی از سنگ و آجر ساخته شده است. این پل که در چهارده کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش قرار گرفته است، دارای سی متر طول و یک دهانه عظیم با طاق جناقی و عرض دو و نیم متر و جان پناهی به ارتفاع چهل سانتی متر است. قابل ذکر است که کف گذرگاه پل آجری و تاریخی پونل، سنگ فرش شده است.

مسجد اسپیه مزگت

مسجد اسپیه مزگت یکی از شگفت انگیزترین بناهای تاریخی استان گیلان در شهر رضوانشهر است که اهمیت تاریخی و مذهبی دارد. این بنای تاریخی که به مسجد سفید هم معروف است، به جای مانده یک آتشکده زرتشتی قدیمی و عظیم پیش از اسلام است که رواق چهار گوش داخلی آن محل نگهداری آتش مقدس بوده و مردم برای عبادت در دهلیزهای کناری آن می ایستادند.

برخی بر این باورند که بنای این مسجد متعلق به دوران حکومت ساسانیان است. اسپیه مزگت در دوران پس از اسلام بدون هیچ تغییری به مسجدی که محراب ندارد، تبدیل شده است. اسپیه در زبان تالشی به معنای سفید و مزگت در زبان اوستا به معنای مسجد است. این بنای شگفت انگیز، سال ها در زیر یک درخت عظیم الجثه و زیر شاخ و برگ های آن پنهان بوده که بعدها به خاطر کاوش این مسجد، درخت را قطع می کنند تا بنا نمایان شود. امروزه به دلیل عدم رسیدگی، این بنای تاریخی و مجذوب کننده در حال ویران شدن است.

پارک جنگلی گیسوم

پارک جنگلی گیسوم یا پارک جنگلی دکتر درستکار از جاهای دیدنی استان گیلان در چهارده کیلومتری رضوانشهر در شهر تالش است. جاده این پارک جنگلی در جهت رسیدن به دریای خزر، دالانی سبز و جنگلی اسرارآمیز، با همراهی درختان سر به فلک کشیده خود، پدید آورده است. این جاده رویایی به طول چهار کیلومتر از میان انبوهی از درختان تنومند و بلند عبور می کند و در انتها به ساحل گیسوم و دریای خزر می رسد. این پارک جنگلی از امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، تاب و سرسره، باربکیو و چند سکو برای نشستن برخوردار است.

روستای بهشتی ارده

بهشتی ارده یکی از روستاهای مرتفع شمال کشور محسوب می شود

روستای بهشتی ارده یکی از مرتفع ترین روستاهای استان گیلان و از توابع شهر رضوانشهر است که در دره ای سرسبز قرار گرفته است. کوه های دنباله دار تالش در نوار شمال غربی دریای خزر، چشم اندازهای رویایی و بسیار زیبایی در این روستا خلق کرده است، به طوری که آن را می توان بهشت عکاسان نامید. هوای ییلاقی روستای بهشتی ارده، حتی اگر سن و سالی از شما گذشته باشد، شما را ده ساله، نرم نازک و چست و چابک می کند، طوری که از آن لذت خواهید برد. اگر هوس یک شب اقامت در منطقه ای سرسبز و خنک را کرده اید، کافی است شبی را دل جنگلی و زیر آسمان پر ستاره روستای ارده سر کنید.

قلعه امیر ساسان

قلعه امیر ساسان، قلعه ای نیمه مخروبه در حاشیه روستای ارده در شهر رضوانشهر است که در قدیم اقامتگاه ییلاقی حاکمان تالش بوده است. امروزه شکلی اصلی این قلعه به دلیل بی توجهی از بین رفته است و تنها یک عکس قدیمی از نمای اصلی آن به جای مانده است.

گورستان تاریخی پرن پرن وسکه

گورستان پرن پرن وسکه یکی از آثار ملی ایران در روستای وسکه، شهر رضوانشهر است. این گورستان تاریخی را می توانید قبل از ورود به جاده روستای ارده مشاهده کنید.

پل تاریخی شفارود

پل تاریخی شفارود یکی از بناهای دوران حکومت قاجاریه است که روی رودخانه شفارود در کنار جاده رضوانشهر به تالش بنا شده است. این پل به سبک خاصی که کمتر در ساخت پل های ایرانی دیده می شود، ساخته شده است؛ بدین صورت که در دو طرف طاق و روی پاکان آن، دو ستون نمای مخروطی شکل و در بدنه کناری شمال پل، دو طاق نما کار کرده اند. مصالح به کار رفته در احداث پل شفارود، آجر و ساروج است.

منبع: گردشبان

به "رضوانشهر؛منطقه ای رویایی و تاریخی در استان گیلان، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رضوانشهر؛منطقه ای رویایی و تاریخی در استان گیلان، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید